Opis: W 1473 roku – 33 lata po wynalezieniu druku i 23 lata po ukazaniu się pierwszej drukowanej książki na świecie – we Włoszech powstała pierwsza żydowska drukarnia drukująca żydowskie książki. Na całym świecie działało wtedy tylko 11 drukarni. Ich zakładaniu sprzeciwiali się chrześcijańscy duchowni, zajmujący się przepisywaniem manuskryptów. Żydowscy duchowni zajęli w tej kwestii całkowicie odmienne stanowisko. Uznali żydowskie drukarnie za bardzo pożyteczne i zapewnili im swoje poparcie. Od samego początku jakość drukowanego słowa żydowskiego była bardzo wysoka. W ciągu 25 lat, czyli do około 1500 roku, powstało 17 żydowskich drukarni. Wszystkie we Włoszech. Zdania na temat tego, gdzie i kiedy powstała pierwsza żydowska drukarnia, były podzielone. Historycy, jak Russo i Graetz, uważali, że pierwszą drukarnię założył Abraham ben Icchok Ben-Greton w 1474 roku w Reggio (północne Włochy). Inni uczeni, jak Abraham Berliner i N. Rabinowicz, wskazywali Manutę jako kolebkę drukarstwa żydowskiego. Autor przychyla się do zdania profesora Dawida Chwolsona, który twierdzi, że pierwsza żydowska drukarnia powstała we włoskim miasteczku Pawia w 1973 roku.
Sygnatura: az83
Źródło: Di erszte judisze drukeraj un di erszte gedrukte judisze sforim [Dodatek do „Judisze Ilustrirte-Cajtung”] 1912, nr 14, s. 5-6.
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz,wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.