RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Pisma rabina Szymona Huberbanda

strona 121 z 397

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 121


mieszkań, które musieli [pośpiesznie] opuścić – a[...]a zastali już tam wachy b[...]b. Mimo że mieli pozwolenie na wejście do mieszkań, to jednak b[...]b i wszystkim Żydom obcięli [46] brody313.
Dziś dowiedziałem się, że w okresie od 14 do 31 maja 1942 w żydowskim więzieniu zmarło 316 ludzi. „Przestępcy” to nie złodzieje czy mordercy. Ich wina polega na tym, że są Żydami. Bo wszystkim Żydom „nie wolno” wychodzić poza granicę getta aa[...]aa umierać z głodu, a nie wolno aa[...]aa kawałek chleba aa[...]aa „przestępca” a[…]a aresztanci w żydowskim [więzieniu na Gęsiej] 24.
aa[...]aa interpelacje i płomienne mowy aa[...]aa sytuacja w więzieniach, które są aa[...]aa po prostu raj. Tam, w polskim [więzieniu przebywają] aferzyści i inni przestępcy. Dziś aa[...]aa żydowska policja z Judenratem, aa[...]aa Czerniaków i my, Żydzi, dopuszczamy do takiej tragicznej sytuacji, do takiego poziomu śmiertelności wśród ludzi tylko dlatego, że są Żydami. Co mają na swoje usprawiedliwienie Judenrat, Czerniaków, Gepnerzy, Wielikowscy czy nawet nasi Żydzi z Nowolipek 25?314 To nie tylko wstyd – to przestępstwo.
[3a] Dziś około 3 p[o] p[ołudniu] do więzienia na Gęsiej 24 przybył „obrońca”
getta Auerswald315. Część aresztantów, około 80 osób w wieku od 14 do 18 lat, skierował do obozów pracy. 160 osób, w tym też dzieci do 14. roku życia, kilku 18-latków i kobiety, zakwalifikował do drugiej grupy aa[...]aa nie powiedział. Wszystkie 160 osób [skazano] na śmierć [za] wyjście poza granicę getta316.


Czwartek, 25 VI
Dziś o wpół do 5 rano aa[...]aa [Gęsią] 24 zajechały dwie wielkie platformy. aa[...]aa 35-osobowy oddział żandarmów aa[...]aa.
Zaraz wyprowadzono grupę aa[...]aa kobiet i [dzieci]. Utworzono z nich grupy aa[...]aa. Każdą grupę usadowiono na platformie. Następnie wyprowadzili grupę 60 mężczyzn. Podczas wyprowadzania aresztowanych Żydów z więzienia ci strasznie płakali. Ich krzyk, lament i spazmy wznosiły się prosto do nieba. Żandarmi się śmiali.
Grupę pieszych – mężczyzn ustawili za tymi dwiema [3] platformami.
Przyszedł rozkaz: „Odjazd!”. Furman ruszył; płacz dzieci chwytał za serce. Żydowski furman jechał pomału. Podbiegł do niego żandarm i zaczął go mocno bić karabinem, krzycząc przy tym: „Szybciej! Szybciej!”. Przestraszony woźnica zaczął szybciej poganiać aa[...]aa dopadli wtedy aa[...]aa bić i krzyczeć: „Szybciej! Szybciej!” aa[...]aa Żydzi



313 Por. Dzienniki z getta warszawskiego, s. 292.
314 Abraham Gepner (1872–1943), zamożny kupiec, działacz Związku Kupców w Polsce; w warszawskim Judenracie odpowiadał za zaopatrzenie getta; był związany z konspiracją getta. Gustaw Wielikowski (1889–1943), prawnik; w warszawskim Judenracie odpowiadał za opiekę społeczną. Przy ul. Nowolipki 25 mieściły się różne instytucje, m.in. punkt dla uchodźców. 7 października 1941 r. został tu otwarty półinternat dla Dzieci Ulicy, znajdowała się tu również siedziba Sekcji Pracy Społecznej (ŻSS), w której działali członkowie „Oneg Szabat”, pracował w niej m.in. Huberband. Zob. Dzienniki z getta warszawskiego, dok. 11; Żydowska Samopomoc Społeczna, dok. 194.
315 Heinz Auerswald (1908–1970), adwokat, od 15 maja 1941 r. pełnił funkcję komisarza ds. żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej w Warszawie. Zob. Dzienniki z getta warszawskiego, s. 292.
316 Por. dok. 15.