Talit (aszk. tałes) – szal z wełny lub jedwabiu, przeważnie biały w niebieskie lub czarne pasy, nakładany na głowę i ramiona w czasie modlitw porannych; do jego 4 rogów są przymocowane frędzle (cicit), mające przypominać o wypełnianiu i przestrzeganiu wszelkich przepisów prawa żydowskiego.
Talit katan (aszk. tałeskotn) – dosł. mały tałes, noszony przez pobożnych Żydów na co dzień pod wierzchnim ubraniem, rodzaj kamizelki zszytej z dwóch prostokątnych kawałków białej tkaniny, nakładanej przez głowę i wiązanej z boków, do której czterech dolnych krańców przymocowane są cicit.
Talmud – opracowanie dorobku uczonych żydowskich żyjących w Babilonii i Palestynie od III w. p.n.e. do VI w. n.e.; składa się z dwóch głównych części: Misznę i Gemarę. Stanowi podstawę judaizmu rabinicznego (współczesnego).
Talmud-tora – religijna szkoła elementarna dla dzieci ubogich, nieraz utrzymywana przez gminę żydowską; także nazwa bractw zajmujących się utrzymaniem tego typu szkół.
Tanach – Biblia hebrajska; skrót utworzony od nazw jej części: Tora, Newiim (Prorocy), Ketuwim (Pisma).
Tas – tarcza z wymienną tabliczką wskazującą zwój Tory przygotowany do czytania w synagodze; nakładana na zwój ubrany w sukienkę lub płaszczyk (mantl).
Taszmiszej kedusza – przedmioty kultu religijnego służące do osiągania uświęcenia; nie mogą one być niszczone lub wyrzucane; zob. też klej kodesz.
Tefilin – filakterie, zakładane na ramię i czoło do porannej modlitwy w dni powszednie.
Tekija – długi ciągły dźwięk szofaru.
Terua – trzy krótkie dźwięki szofaru.
Tichl (żyd.) – chustka na głowę, tutaj: noszona przez pobożne Żydówki.
Tikun chacot – dosł. naprawa północy; zwyczaj odmawiania nocnych modlitw na znak pamięci o cierpieniach na wygnaniu (zob. galut).
Tikun lejl Szawuot – tradycyjne studiowanie Tory w pierwszą noc świąt Szawuot.
Tisz (żyd.) – dosł. stół; wspólny posiłek cadyka z jego chasydami.
Tisza be-Aw – dosł. dziewiąty dzień miesiąca aw; dzień postu ustanowiony na znak żałoby po zburzeniu Świątyni Jerozolimskiej.
Tora (hebr., nauczanie, prawo) – pierwsze pięć ksiąg biblijnych (Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa), ostatecznie Tora została skodyfikowana w VII w. p.n.e. Nazwą tą określa się także rodały – spisane na pergaminie zwoje Pięcioksięgu.
Trefny – przeciwieństwo określenia: koszerny.
Trybkarz; trybować – zob. menaker.
Tukerke – łaziebna, pomagająca kobietom korzystać z mykwy.
Tume – dosł. miejsce nieczyste; ludowe określenie kościoła.
Waad Arba Aracot – zob. Sejm Czterech Ziem.
Widuj – spowiedź przedśmiertna.
Żupica – rodzaj luźnego kaftana lub płaszcza.