RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Pisma Pereca Opoczyńskiego

strona 17 z 530

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 17


Wstęp*

Autor i jego teksty**

Perec Opoczyński urodził się 4 dnia miesiąca kislew 1892 r.1 w podłódzkim Lutomiersku2 jako syn chasyda, zwolennika cadyka z Góry Kalwarii. Ojciec pisarza, Simcha Eliezer, łączył chasydzką pobożność z zainteresowaniem ówczesną świecką literaturą i kulturą3. Po jego śmierci chłopiec został wysłany przez matkę do jesziwy w Łasku, a następnie prawdopodobnie do Kosowa Poleskiego na Grodzieńszczyźnie, na terenie zwanym przez Żydów Lite4, gdzie w postępowej uczelni talmudycznej oficjalnie zapoznawał się z literaturą haskaliczną, a także uczył się języków rosyjskiego i polskiego. Ta nowoczesna edukacja sprawiła, że w rodzinnym miasteczku okrzyknięto Pereca Opoczyńskiego

* Przygotowując niniejszy tekst, korzystałam m.in. z: książki napisanej po wojnie przez siostrę Opoczyńskiego, Rinę (Perec Opoczyński. Gezamlte szriftn), hasła biograficznego zamieszczonego w Leksikon fun der najer jidiszer literatur, t. 1, red. S. Niger, J. Shatzky, New York 1956, s. 149–150; pracy Samuela D. Kassowa, Kto napisze naszą historię? Ostatni rozdział zagłady warszawskiego getta. Ukryte Archiwum Emanuela Ringelbluma, tłum. G. Waluga, O. Zienkiewicz, Warszawa 2010; niedatowanego listu Opoczyńskiego do Zalmena Rejzena (YIVO, RG 3, File 1750) oraz z obszernego listu przesłanego do Żydowskiego Instytutu Historycznego na ręce profesora Artura Eisenbacha przez Icchaka Kleczewskiego, przyjaciela pisarza (Kolekcja Bernarda Marka, teczka nr 26, list z 30.01.1951).

** Tekst ten jest poszerzoną i uzupełnioną o najnowsze ustalenia i źródła wersją wstępu pt. Autor i jego teksty (autorstwa piszącej te słowa) do wydanych w 2009 r. przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN reportaży P. Opoczyńskiego, zob. Reportaże, s. 9–18.