RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Pisma Pereca Opoczyńskiego

strona 312 z 530

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 312


274 Pisma wojenne [15]

żydowskiego folkloru, którego sprawie mógłby się jeszcze bardzo przysłużyć, gdyby wojna nie zatrzymała rozwoju tej części żydowskiej kultury. Kipnis zamierzał wydać drukiem swoje kolekcje. Zmarł w wieku 66 lat.
Cześć jego pamięci.

Wysiedlenie z Dęblina615

W ub. tygodniu Żydów przybyłych do Dęblina nagle wsadzono z kobietami i dziećmi do zaplombowanych wagonów i posłano w nieznanym kierunku. Wysiedlono również wielu miejscowych Żydów. Pozostali (?) żyją w strachu, wyczekując, co się wydarzy.

Pogrom w Radomiu616

Z Radomia nadeszły wieści, że w ubiegłym tygodniu doszło tam do pogromu. Miało tam dojść do wielu morderstw. Cały Judenrat, wraz z przewodniczącym, rozstrzelano. Podobno zastrzelono też niemieckiego komendanta miasta, co miało stanowić realizację hasła „walki ze szkodnikami”…

Wysyłka bezrobotnych Żydów z Zamościa

16 maja nadeszła informacja z Zamościa617, że wysłano stamtąd wszystkich Żydów do 50. roku życia, którzy nie mogli się wykazać żadnym zatrudnieniem. Nikt nie wie, dokąd pojechali, ale podejrzewa się najgorsze. Z Ryków618też miano wysłać wielu Żydów.

[7] Pogrzeb M. Kipnisa

17 maja odbył się pogrzeb Menachema Kipnisa, niech spoczywa w pokoju.

Opodal domu przedpogrzebowego w imieniu żydowskich pisarzy mowę ku czci zmarłego wygłosił dr Ignacy Schiper619. Mówił o uśmiechu, który przenikał twórczość Kipnisa, o jego pracy zbieracza żydowskiego folkloru i pieśni, tak znakomitej, jak sama jego twórczość, która pozostanie na zawsze źródłem natchnienia dla następnych pokoleń