RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Pisma Pereca Opoczyńskiego

strona 367 z 530

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 367


Pisma wojenne [17] 329

wywózce i zapytał o to władze, te tak samo energicznie zapewniały go, że to jedynie bezpodstawna plotka…

[27] Inni natomiast próbowali wskazać, że nie ma tu żadnych podobieństw, ponieważ tym razem nikt nie informował Niemców o krążącej plotce. Dopiero pewien działacz wyjawił, że i w tym przypadku gmina zameldowała o tym gestapo i dlatego istnieje niebezpieczeństwo, że dzisiejsza reakcja Niemców, może, Boże broń, znaczyć to samo, co wówczas przed wysiedleniem.

Ten sam działacz W. przekazał, że dziś telefonował z Krakowa dr Weichert, który powiedział, że w Krakowie zaczęło się wysiedlanie Żydów pracujących dla prywatnych, nie w pełni wojskowych firm, choć produkują one wyłącznie dla wojska838. Jakkolwiek było, jedno jest pewne, że w getcie nie zaznamy spokoju. Każdy dzień będzie wieścił zagładę i tak będziemy sączyć nasz kielich trucizny.

7 grudnia

Dziś słyszy się, że w Berlinie odbywa się konferencja SD i SS na temat dalszych losów

[28] resztki Żydów, którzy pozostali w Europie839.

8 grudnia

Dziś rozeszła się plotka, że Ameryka przejmuje pieczę nad Żydami w Europie i wszyscy oni będą amerykańskimi obywatelami. Choć ta pogłoska brzmi dziwnie, to wśród przerażonego tłumu wywołuje wielką radość. Oczy im błyszczą, serca biją żwawiej i ludzie prawie że sobie gratulują! Wraz z tymi fantastycznymi pogłoskami nadeszła smutna wieść z Łodzi o tym, że nastąpiła tam nowa wywózka i że z sześćdziesięciu, siedemdziesięciu czy nawet osiemdziesięciu tysięcy ludzi zostały tylko trzy tysiące840! Chociaż o naszych prześladowcach można powiedzieć wszystko, to trudno dać wiarę temu, że w Łodzi znów nastąpiło wysiedlenie. Łódzki przemysł tekstylny może jeszcze się przysłużyć niemieckiemu przedsięwzięciu wojennemu, więc mają czas, by zamordować ostatniego tamtejszego Żyda.

Zeszyt V

[1] Kronika getta warszawskiego

Grudzień 1942–styczeń 1943

10 grudnia

Pożądanie w getcie

Już kilka miesięcy przed rozpoczęciem wypędzenia dało się w getcie zaobserwować niezwykłe zjawisko: seksualne zobojętnienie, impotencję będącą wynikiem głodu. Epidemie chorób, przede wszystkim tyfusu plamistego, z jednej strony, i głód, z drugiej strony,