RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Pisma Pereca Opoczyńskiego

strona 495 z 530

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 495


Słownik terminów*

AJDC, Joint (American Joint Distribution Committee, ang. Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Pomocy) – żydowska organizacja charytatywna założona w 1914 r. w USA. Joint prowadził aktywną działalność w getcie warszawskim, do końca grudnia 1941 r. oficjalnie, potem w podziemiu, dostarczając do getta przesyłki żywnościowe i zasiłki pieniężne, a także wspierając działalność konspiracyjną. Pod patronatem Jointu zorganizowano sieć kuchni ludowych, utrzymywano internaty dla sierot, udzielano pomocy inteligencji oraz zbierano odzież dla biednych i uciekinierów z małych miejscowości.

Akcja (Aktion), akcja likwidacyjna – terminy wprowadzone i używane przez Niemców, a potem również Żydów, na określenie operacji mającej na celu całkowite lub częściowe zniszczenie skupiska ludności żydowskiej przebywającej na terenie miasta, miasteczka, wydzielonej dzielnicy (getta), obozu itd. „Akcja” połączona była ze stosowaniem terroru, ze znęcaniem się, z selekcjami, grabieżą, konfiskatą i niszczeniem mienia oraz masowymi mordami. Kończyła się całkowitą eksterminacją mieszkańców w ośrodkach zagłady lub w miejscach straceń. Największą akcją likwidacyjną była tzw. wielka akcja na terenie getta warszawskiego, rozpoczęta 22 lipca 1942 r. i trwająca dwa miesiące. Akcje likwidacyjne na terenie GG były częścią akcji „Reinhardt”.

Akcja „Reinhardt” (Einsatz „Reinhardt”) – operacja całkowitego wymordowania Żydów na terenie GG, przeprowadzona przez specjalne niemieckie siły policyjne, rozpoczęta w marcu 1942 i zakończona w listopadzie 1943 r. Większość ofiar została wywieziona w trakcie brutalnych akcji wysiedleńczych do ośrodków zagłady (w Bełżcu, Sobiborze lub Treblince) i tam zabita przez uduszenie w komorach gazowych. Liczbę ofiar akcji „Reinhardt” szacuje się na 2 mln.

Aryjska strona – termin początkowo używany przez administrację niemiecką dla części Warszawy znajdującej się poza gettem, później wszedł do powszechnego użycia. Ludność getta zastępowała często ten termin innymi określeniami: „tamta strona”, „tam”, „druga strona”, „po polskiej stronie”, „za murem” itp.

Ausweis (niem.) – w GG niemieckie zaświadczenie o zatrudnieniu wydawane przez pracodawców.

Batalion Pracy – utworzony 19 października 1939 r. przez RŻ w celu werbowania żydowskich robotników do prac przymuso

* Zestawienie nazw miesięcy wg kalendarzy żydowskiego i gregoriańskiego zostało podane na końcu słownika.