strona 104 z 920

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 104


62 Rozdział 1. Organizacja, instytucje, warunki bytowe [8]

drzwi do drzwi. Być może z powodu krwawych wstrząsów ta szlachetna część żydowskiego społeczeństwa zapomniała o naszych towarzyszach. My zatem przypominamy teraz i ostrzegamy, że nie są oni w stanie dłużej znieść tego cierpienia…

Żądamy od społeczności żydowskiej pomocy, wielkiej pomocy: nie dopuście, aby ci zacni spośród nas, ci dobrzy zginęli.

[tłum. z j. żyd. Agata Kondrat]

ARG I 359 (Ring. I/460)

Opis: oryg. lub odpis, mps, j. żyd., 208×275 mm, uszkodzenia i ubytki tekstu, k. 1, s. 1. Druk: Selected Documents, s. 353.


8.

02.1941, Warszawa-getto. [JIKOR], Odezwa komitetu obchodów ku czci Mendelego Mojcher-Sforima, zainaugurowanych 25.01.1941 w 105. rocznicę urodzin pisarza. Informacja o akademii centralnej w lokalu ŻSS (ul. Tłomackie 5) i akademiach dzielnicowych223

Do: Izraela Lichtensztajna224

Adres: Nowolipki 68225

25-tego stycznia 1941 roku z okazji 105-tej rocznicy urodzin dziadka226 literatury żydowskiej, Mendelego Mojcher-Sforima, przeprowadziliśmy akcję ku pamięci Mendelego w dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Akcja ta, która była pierwszą manifestacją kulturalną żydowskiej społeczności w Warszawie, poza głównym celem − zapoznaniem żydowskiej społeczności w Warszawie z twórcą literatury żydowskiej, miała również inne, prawdopodobnie jeszcze ważniejsze zadanie − stworzenie szerokiego, żydowskiego ruchu kulturalnego, ruchu na rzecz żydowskiego [języka], który zatamowałby postępującą asymilację.

Dzięki trzem akademiom centralnym ku czci Mendelego [Mojcher-Sforima] na Tłomackiem 5, pięciu wieczorom odbywającym się w dzielnicach, a także ponad 80-ciu wieczorom ku czci Mendelego organizowanym na podwórzach, akcja ku pamięci Mendelego urosła do rozmiaru większej demonstracji, w której do tej pory udział wzięło około 25 tysięcy Żydów w Warszawie.