Słownik skrótów i terminów częściej występujących w tekście
Aguda , właśc. Agudat Israel (hebr. Związek [Ludu] Izraela) – międzynarodowa polityczna organizacja ortodoksji, powołana na konferencji w Katowicach w 1912 r.; konserwatywna w sprawach religijnych; w okresie międzywojennym prorządowa; w latach 1945–1950 działała w Polsce nielegalnie.
AJDC, Joint (American Joint Distribution Committee, ang. Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Pomocy) – żydowska organizacja charytatywna założona w 1914 r. w USA. Joint prowadził aktywną działalność w getcie warszawskim, do końca grudnia 1941 r. legalnie, potem w podziemiu, dostarczając do getta przesyłki żywnościowe i zasiłki pieniężne, a także wspierając działalność konspiracyjną.
Akcja (Aktion), akcja likwidacyjna – terminy wprowadzone i używane przez Niemców na określenie prowadzonej przez nich operacji, mającej na celu całkowite lub częściowe zniszczenie skupiska ludności żydowskiej przebywającej na terenie miasta, miasteczka, wydzielonej dzielnicy (getta), obozu itd. Połączona była z terrorem, ze znęcaniem się nad ludźmi, z selekcjami, grabieżą, konfiskatą i niszczeniem mienia, masowym mordowaniem ludzi już podczas akcji, a kończąca się całkowitą eksterminacją mieszkańców w ośrodkach zagłady lub w miejscach straceń. Największą akcją likwidacyjną była tzw. wielka akcja na terenie getta warszawskiego, rozpoczęta 22 lipca 1942 r. i trwająca dwa miesiące. Akcje likwidacyjne na terenie GG były częścią akcji „Reinhardt”.
Akcja „Reinhardt” (Einsatz „Reinhardt”) – operacja całkowitego wymordowania Żydów na terenie GG, przeprowadzona przez specjalne niemieckie siły policyjne, rozpoczęta w marcu 1942 i zakończona w listopadzie 1943 r. Większość ofiar została wywieziona w trakcie brutalnych akcji wysiedleńczych do obozów zagłady (w Bełżcu, Sobiborze lub Treblince) i tam zabita przez uduszenie w komorach gazowych. Liczbę ofiar akcji „Reinhardt” szacuje się na 2 mln.
Arbeitsamt (niem.) – Urząd Pracy w Urzędzie Szefa Dystryktu, zarządzał żydowską siłą roboczą w dystrykcie warszawskim. Sprawował nadzór nad Batalionem Pracy, dostarczającym robotników do pracy przymusowej.
Areszt Centralny dla Dzielnicy Żydowskiej (Zentralarrest für jüdischen Wohnbezirk) – więzienie dla Żydów z getta utworzone przez władze niemieckie w lecie 1941 r. Znajdowało się przy ul. Gęsiej 22 w osiemnastowiecznych koszarach artylerii koronnej, później przekształconych w więzienie wojskowe, dokładnie między ulicami: Zamenhofa, Gęsią i Lubeckiego. Formalnie podporządkowane