Słownik skrótów i terminów częściej występujących w tekście 841
Rzeszy). Zapewniał zwolnienie od pracy przymusowej.
Meta – popularna nazwa miejsca przeprowadzania szmuglu.
Mizrachi (hebr. centrum duchowe; inne znaczenie: wschodni) – żydowska partia syjonistów religijnych, działająca jako ruch społeczny od 1902 r. Jej działacze byli zwolennikami rozbudowy autonomii narodowo-kulturalnej Żydów w Polsce.
NSDAP, Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP) – partia sprawująca totalitarną władzę w Niemczech i na terenach okupowanych w latach 1933–1945 pod przywództwem kanclerza Adolfa Hitlera.
Obozy pracy przymusowej – obozy tworzone na terenie GG od sierpnia 1940 r. w dystryktach lubelskim i krakowskim, a od wiosny 1941 r. również w dystrykcie warszawskim. Pracowali w nich podlegający przymusowi pracy Żydzi pomiędzy 14. a 60. rokiem życia, m.in. przy budowie dróg i umocnień, melioracjach rzek. Większość więźniów wracała do gett z obozów w bardzo ciężkim stanie fizycznym i psychicznym.
Obrona Przeciwlotnicza (OPL) — obrona budynków w miastach w czasie nalotów niemieckich we wrześniu 1939 r., angażowali się w nią ochotniczo cywilni mieszkańcy.
OBW (niem. Ostdeutsche Bautischlerei Werkstätte) – szop stolarski przy ul. Gęsiej 30 oraz 75–79, poprzednio fabryka braci Aleksandra i Józefa Landauów (dlatego nazywany także szopem Landaua). Dzięki pomocy Aleksandra Landaua w czasie tzw. akcji wysiedleńczej w lecie 1942 r. znalazło w nim zatrudnienie wielu działaczy i intelektualistów, współpracowników „Oneg Szabat”.
OD-man (od słowa: Ordnungsdienst, niem. służba porządkowa) – policjant żydowski.
Opaska – biała opaska z niebieską gwiazdą Dawida, którą zgodnie z zarządzeniem generalnego gubernatora Hansa Franka od 1 grudnia 1939 r. musieli nosić na prawym ramieniu wszyscy Żydzi w Generalnym Gubernatorstwie powyżej 12. roku życia. Na obszarze włączonym do III Rzeszy i w Kraju Warty Żydzi musieli nosić naszyte na ubrania żółte gwiazdy.
ORT (Organizacja Rozwoju Twórczości Przemysłowej, Rzemieślniczej i Rolniczej wśród Ludności Żydowskiej w Polsce) – organizacja stawiająca sobie za cel popieranie i rozwój wykwalifikowanego rzemiosła i rolnictwa wśród Żydów. Powstała w Rosji w 1880 r.
Parówka – potoczna nazwa narzuconych przez władze niemieckie przymusowych dezynfekcji przeprowadzanych w getcie warszawskim w ramach walki z tyfusem. Domy, w których miały miejsce przypadki tyfusu, izolowano, ich mieszkańców umieszczano w kwarantannie, a ich dobytek odkażano. W praktyce działanie takie miało niewielki wpływ na powstrzymanie epidemii, stało się za to źródłem korupcji.
Pawiak – popularna nazwa więzienia śledczego Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego przy ul. Dzielnej w Warszawie. Po zamknięciu getta Pawiak znalazł się na jego terenie. Więziono tu m.in. Żydów aresztowanych poza gettem.
Placówki – ośrodki pracy przymusowej znajdujące się na terenie Warszawy, np. w fabrykach czy na stacjach kolejowych. Praca na placówkach była niezwykle wyczerpująca fizycznie, robotnicy byli często narażeni na bicie. Jednocześnie opuszczenie getta stawało się dla niektórych okazją do szmuglu, a także do podtrzymywania kontaktów.
Poalej Syjon-Lewica, Żydowska Socjalistyczno-Demokratyczna Partia Robotnicza, lewicowy odłam międzynarodowej partii Poalej Syjon.