strona 890 z 920

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 890


848 Słownik skrótów i terminów częściej występujących w tekście

(koniec maja/początek czerwca). Jest to święto o charakterze rolniczym, tradycyjnie związane z zakończeniem żniw.

Szechina – immanentny aspekt Boga, Boża obecność w świecie; pojęcie utożsamiane niekiedy z Duchem Świętym lub żeńskim atrybutem Stwórcy.

Szofar (hebr.; żyd. szojfer) – róg rytualny, najczęściej barani, w który zwyczajowo dmie się na początku świąt Rosz ha-Szana i Jom Kipur.

Sztrajml – futrzana czapka o płaskim denku noszona w XX w. głównie przez chasydów. Wiele opowieści ukazywało nakrycia głowy cadyków jako przedmioty o cudownej mocy.

Sztybel (żyd. sztibl) – prywatny niewielki dom modlitwy i studiów religijnych.

Ściana Płaczu – jedyna materialna pozostałość Świątyni Jerozolimskiej (Mur Zachodni), zburzonej przez Rzymian w 70 r. n.e.

Talmud – opracowanie dorobku uczonych żydowskich żyjących w Babilonii i w Palestynie od III w. p.n.e. do VI w. n.e., na który składają się komentarze do Tory, wyjaśnienia przepisów prawnych, opowieści, midrasze; ma dwie części: Misznę i Gemarę; podstawa judaizmu rabinicznego (współczesnego).

Tałes (żyd.; hebr. talit) – biały szal modlitewny z frędzlami, w czarne lub niebieskie pasy.

Tefilin (hebr. modlitwy; żyd. tfiln) – inaczej filakterie; dwie sześcienne szkatułki zawierające zwitki pergaminu z tekstem modlitw, mocowane rzemykami do czoła i przedramienia w czasie modlitw porannych w dni powszednie.

Tikun (hebr. naprawa; żyd. tikn) – oczyszczenie z grzechów; w sensie mistycznym naprawa świata pojmowana jako przywrócenie stanu jedności duchowej świata, zbawienie.

Tisza be-Aw (hebr. dziewiąty dzień miesiąca aw; żyd. Tiszebow) – dzień postu, żałoby i pokuty ustanowiony na pamiątkę zburzenia Świątyni Jerozolimskiej.

Tora (hebr. nauczanie, prawo) – pierwsze pięć ksiąg biblijnych (Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa), ostatecznie skodyfikowanych w VII w. p.n.e. Nazwą tą określa się także rodały – spisane na pergaminie zwoje Pięcioksięgu.

Widuj – wyznanie grzechów.

Zechut awot (hebr., zasługi ojców; żyd. zchus owes) – zasługi i dobre uczynki poprzednich pokoleń, które poczytywane są na sądzie niebieskim na korzyść podsądnego.


Nazwa miesiąca
w kalendarzu
żydowskim

Nazwa miesiąca
w kalendarzu
gregoriańskim
tiszri
wrzesień/październik  
(mar)chewszwan
październik/listopad
kislew
listopad/grudzień
tewet
grudzień/styczeń
szwat
styczeń/luty
adar
luty/marzec
nisan
marzec/kwiecień
ijar
kwiecień/maj
siwan
maj/czerwiec
tamuz
czerwiec/lipiec
aw
lipiec/sierpień
elul
sierpień/wrzesień