15) Budżet i wykaz podatników na każdy nadchodzący rok członkowie dozoru
powinni przesłać komisarzowi obwodowemu do dalszego obiegu i potwierdzenia
przed 1 grudnia, tzn. przed nastaniem nowego roku.
16) Chociaż biedni ludzie utrzymujący się z żebraniny nie będą musieli płacić żadnych opłat kahalnych, powinni jednak również figurować na wykazie podatników, jako piąta kategoria biedaków, aby w ten sposób uniknąć nadużyć.
17) Zarządzenie wydrukowane po polsku i żydowsku powinno zostać wywieszone w każdej synagodze i bejt ha-midraszu, aby umożliwić każdemu zapoznanie się z nim.
Wyznaczenie wysokości podatków [7]{9} i sposobów ich pobierania pozostawiano
do decyzji członków dozorów, które zastąpią dotychczasowe kahały i które bez wątpienia w swojej działalności nie będą kierować się korzyściami osobistymi, ale jedynie dobrem ogółu.
5 marca 1819 roku Zajączek przesłał prośbę Potockiego z projektem ustawy do
zainteresowanych resortów, aby wypowiedziały się na jej temat.
Minister sprawiedliwości odpowiedział, że projekt nie zawiera żadnych szczegółów,
które byłyby sprzeczne z kodeksem cywilnym. Co się tyczy natomiast ustawy, która według Potockiego, powinna zostać opracowana przez Komisję Rządową Sprawiedliwości, mianowicie, że Żydzi powinni załatwiać wszelkie sprawy w urzędach stanu cywilnego, za unikanie tego kodeks karny nie przewiduje żadnych kar. Prawodawca wychodzi zatem z założenia, że korzystanie z urzędów przynosi pewne pożytki w sprawach rodzinnych, tak jak w przypadku spadków itp., i dlatego nie będzie się nikogo do niczego zmuszać, ale każdy obywatel sam będzie zainteresowany tym, aby wszystkie jego sprawy rodzinne zostały urzędowo zarejestrowane. W przeciwnym razie, jeśli zaniedba on ten obowiązek, spowoduje straty dla samego siebie albo dla najbliższych członków rodziny.
Rzeczywiście w województwie augustowskim istniała sekta filiponów326, którzy nie
chcieli się rejestrować w urzędach stanu cywilnego i nic nie można im było za to zrobić, jak tylko łagodnie przekonywać, że w ten sposób sami sobie robią krzywdę. Zaostrzenie tego prawa odnośnie do Żydów, przez wyznaczenie za to kar, mógłby przeprowadzić jedynie przyszły [8]{10} sejm. Tymczasem można było dać sobie radę z Żydami, wykorzystując artykuł 2 dekretu z 23 lutego 1809 roku, zgodnie z którym każdy akt religijny musi zostać poprzedzony cywilnym, tak jak w przypadku narodzin, ślubów i śmierci. Należy zatem przypomnieć rabinom te przepisy i grozić karami za odstępstwo od nich. Od czasu do czasu będą również musiały być przeprowadzane kontrole, czy rzeczywiście przestrzega się przepisów.
Co się tyczy zabronienia sądom rabinackim wydawania wyroków w sprawach
cywilnych, w tym przypadku również sejm powinien wprowadzić zmianę w paragrafie 11 konstytucji. Dotychczasowa ustawa nikomu nie zabrania posługiwania się prywatnymi arbitrażami i sądami honorowymi w sporach między dwiema stronami. Skoro obie strony nie są zmuszone do zwracania się z apelacją do kolejnych instancji, jest to ich dobrowolna sprawa i jeśli nie radzą sobie ze sporem, stoi przed nimi otworem droga
326 Filiponi – wspólnota rosyjskich staroobrzędowców (bezpopowców), nie wykształcili oni odrębnego systemu teologicznego, zachowują dogmaty Cerkwi prawosławnej.