RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Pisma Chaskiela Wilczyńskiego

strona 376 z 470

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 376


Żydów warszawskich, również pierwszym przewodniczącym Dozoru Szkół Elementarnych, gdzie, nawiasem mówiąc, często zastępował go jego bliski przyjaciel, sławny Abraham Stern.
Według przekazów, Posner miał być jednym z najbardziej popularnych i sławnych
Żydów w Polsce, do którego zwracano się z całego kraju po poradę w sprawach
publicznych, jak na przykład w sprawach kłótni w kahałach, wyłaniania rabinów itp.
Podpisywał się on zgodnie z nazwiskiem ojca Markus i prawdopodobnie dopiero
w związku z miejscem pochodzenia przyjął nazwisko Posner. W Warszawie, oprócz Zalmana, znani byli również jego dwaj bracia, którzy również podpisywali się Markus-Posner. Jeden z nich, Lejb972, wielki warszawski kupiec, został wspomniany w procesach sądowych [2]{4} słynnego tajnego agenta Birnbauma, który Posnera szantażował973. Drugi brat, Szaja, który skłaniał się ku chasydyzmowi i był właścicielem domu na Nalewkach, przez wiele lat był również członkiem dozoru warszawskiego974.
Zalman Posner, razem z synem Szmula Zbytkowera Berlem i Jakubem Epsteinem,
był jednym z pierwszych polskich Żydów, którzy na początku XIX wieku zdobyli nieruchomości i zaczęli zajmować się rolnictwem975.
Posner był również pionierem zakładania przez Żydów przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. W swoich dobrach w Kucharach976 w Płockiem założył on wielką fabrykę tekstyliów. W latach czterdziestych ubiegłego wieku zagadnienie kolonizacji żydowskiej w Królestwie Polskim otrzymało dzięki Posnerowi nowy bodziec977, chociaż już wcześniej podejmował on próby osiedlenia Żydów na ziemi w dobrach Kuchary.
Posner, jako wielki bogacz, był też przez dziesiątki lat dzierżawcą specjalnych
żydowskich opłat, takich jak podatek koszerny itd., i być może właśnie dzięki takiej
arendzie dorobił się majątku. [3]{5} W każdym razie możliwe, że nie był przy tym lepszy od innych warszawskich działaczy społecznych, którzy dążyli do chronienia własnych interesów kosztem wielkich mas biedoty. Świadczy o tym wiele składanych na niego skarg oraz to, że był znienawidzony przez masy978.
Pośród wielu historii opowiadanych o Zalmanie Posnerze jest również taka:
Podczas powstania został on skazany na powieszenie. Podczas gdy prowadzono
go na szubienicę, a przyszło mu iść po wąskiej desce przerzuconej nad rzeką, konwój zwrócił mu uwagę, żeby szedł ostrożnie i nie wpadł do wody. Na to Posner miał odpowiedzieć, że żołnierze nie powinni troszczyć się o niego, bo co ma wisieć, nie utonie.



972 W oryg. Lejbl.
973 □ AAD w W[arszawie], Ak[ta] Władze Centralne, nr [---].
974 □ Arch. [---]. * Nieruchomość na ul. Nalewki nr hip. 2247a i b należała ok. 1832 r. do Salomona Posnera, co potwierdza też informacja autora w dalszej części artykułu, zob. Taryffa domów miasta stołecznego Warszawy i przedmieścia Pragi według nowego podziału, Warszawa 1832, s. 30.
975 □ AAD w W[arszawie], Ak[ta] Rady Admin[istracyjnej] [---].
976 Kuchary (pow. Płońsk). Fabryka sukna w Kucharach zał. w 1823 r. była jedną z pierwszych w Królestwie. W 1865 r. fabryka produkowała za 50 tys. rs. rocznie. W majątku Posnera przez kilkadziesiąt lat mieszkał Mojżesz Aron Cylkow (1813–1884), nauczyciel jego dzieci i administrator lasów, a potem nauczyciel w Szkole Rabinów w Warszawie, zob. SGKP, t. 4, s. 837.
977 □ AAD w W[arszawie], Ak[ta] AOP.
978 □ War[szawskie] Arch[iwum] Miej[skie].