RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Pisma Chaskiela Wilczyńskiego

strona 396 z 470

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 396


pod nacz[elnikiem] Kościuszko zalega mu złp 9 tys. Gdy dostarczał koni dla gwardii cesarskiej Nap[oleona], Cesarza Francuzów, króla włoskiego, zabrano mu 140 szt. przez wojska austriackie w b[...]b. Dwa lata temu, gdy dostarczał konie dla W[ielmożneg]o Włod[zimierza] Potockiego, który sztyftował44 artylerię konną, Rosjanie zabrali im 11 koni i ledwie życie uratował. Dostarczał też konie dla ułanów J[aśnie] W[ielmożnego] J[ego]m[oś]ci Ministra Wojennego (Ks[ięcia] Józefa?). Teraz dostarcza też do Gwardii Napoleona jako też do różnych pułków. Na dostawach stracił zdrowie i majątek. Wychowuje dzieci w świeckim b[...]b. Prosi, aby do praw obyw[atelskich]w Ks[ięstwie] W[arszawskim] dopuszczonym był.
Str. 2. Na [?] 20 I 1812 [roku] otrzym[ał] odpow[iedź] od M[inistra] S[praw] W[ewnętrznych], [ze] swoją prośbą udał się do Mag[istratu] m[iasta] W[arsza]wy i potem do Prefekta W[arszawskie]go.
Str. 10. Starsi kahalni, będąc z rozkazu J[aśnie] W[ielmożnego] Min[istra] Skarbu
przez prefektów wszystkich depart[amentów] na deputowanych powołani, proszą
w styczniu 1812 [roku] Min[istra] Sp[raw] W[ewnętrznych] [o] rozkład podatku przez
Mag[istrat], delegaci żyd[owscy] byli obecni.
Str. 13. Odmówiono im.
Str. 29. O Żydach w Radomiu.
Str. 50. Prefekt dep[atramentu] kalisk[iego] b[...]b do Min[istra] Sp[raw] W[ewnętrznych] zapytuje, które miasta w dep[atramencie] nadają się do utworzenia rewiru, proponuje Częstochowę, mian[owicie] ul[ice:] Garncarską, Nadrzeczną i Plac G[...]wizna – 11 paźdz[iernik] 1812 r[oku].
Str. 51.
Str. 65. Proponuje Kalisz i odpow[iednie] ulice.


[9]{84}/20v/45 O Janie Markowskim. Prosił w 2 IV 1815 [roku] o b[...]b obywatelstwo. Wyliczone zasługi. Odprawiono go tym, że gdy wydane będą przepisy co do urządzenia Żydów, to za zasługi wojskowe jego będzie miał szczególne względy, a tymczasem jest dekret 17 X 1808 [roku].
Str. 87. Prefekt kaliski kazał Żydom ogolić brody w r[oku] 1813.
Kom[isja] Rz[ądowa] b[…]b
Str. 218. Eliasz Berko do Nam[iestnika] Kr[ólestwa] 24 I 1816 [roku].
Za zasługi wojskowe otrzymał w r[oku] 1812 przywilej dla siebie i rodziny. Posyła
dzieci do szkół publicznych. Prosi o prawa obywatelskie.
Dołączono nadanie króla saskiego w Dreźnie 9 I 1812 [roku], że Eliasz Berko
z 8. pułku wojska Ks[ięstwa] Warsz[awskiego] nabył prawa do uzyskania obywatelstwa stosownie do dekr[etu] z 19 XII 1807 [roku] w art. I §. 5, umiejąc czytać i pisać po polsku, posyła dzieci do szkół publicznych, nie różni się ubiorem, dopełnił warunku dekr[etu] [z] 16 III 1809 [roku]46 względem zamieszkania na ulicach ekscypowanych m[iasta] W[arszawy]wy. Stosownie więc [do] §1, że żonie i dzieciom wolno też mieszkać poza rewirem, §2 służąca może też mieszkać przy nich, §4 żona



44 Tu: organizował.
45 Na tekście notatek napis (rkps ChW*, czerwona kredka): „Berko, Berek Szmul”.
46 Ustawodawstwo Księstwa Warszawskiego, t. 2, s. 26–30.