zachowa przepisy z 16 III i 7 VIII 1809 r[oku]. Zdaje się odroczono do urządzenia
Żydów.
Str. 212. Berek Szmul do Cara: Ojciec mój Szmul Jakubowicz za zasługi swoje
prawdziwie obywatelskie nie tylko zjednał sobie łaskawość Monarchy, tak [jak] np. Stan[isława] Aug[usta] i Katarzyny II, ale i Króla Pruskiego, który przywilejem z 27 lutego 1798 [roku] nadał rodzinie wszelkie przywileje handlu b[…]b i zupełnej wolności obywatelskiej.
Idąc śladem ojca, z ryzykiem majątku służył ojczyźnie i rządowi, że jeszcze dawniej należy mu się u Skarbu 600 tys. złp, na które cierpliwie czeka. Zjednał sobie również pro- [10] {85} /21/47 tekcję i przychylność Księcia Warsz[awskiego], który dekretem z dn[ia] 11 sierpnia 1810 r[oku] udzielił wyłączne [?] prawo jemu i jego potomkom, określając przy tym swobodę ubrania i znaków, które nas różnicują jako Żydów, ale tylko w stosunku do W[arsza]wy.
Prosi, by przywilej Ks[ięcia] Warsz[awskiego] mógł być rozciągnięty na całe Królestwo, lub zastosować nadanie króla pruskiego, które było na Prusy Południowe 27 XI 1815 [roku rozciągnięte].
Str. 211. 1 II 1816 [roku Franciszek] Ks[awery] ks[iążę] Lubecki48 jako Rząd
Tymcz[asowy] Kr[ólestwa] Pol[skiego] przesyła M[inistrowi] Spr[aw]W[ewnętrznych]
[prośbę] o opinię.
Odpowiedź była: czekać na nadejście z Petersburga decyzji względem wszystkich
Żydów.
Str. 215–[2]16. Icek Jakub Mławski (ten sam co Icek Jakub Kohn) prosi Cara
o prawa obywatelstwa, bo stracił majątek przy dostawach koni dla armii bb[...]bb do b[…]b.
Str. 214. Lubecki do M[inistra] Sp[raw] W[wewnętrznych] o opinię. Odpow[iedź]
jak u Szmula.
Str. 254–[2]55. Salomon Samson Neumark 2 VII 1816 [roku] do Min[inistra]
Spr[aw] Wew[nętrznych] Jest o nim [na] str. 715.
Urodzony w Prusach, przybył do Polski za czasów pruskich, kształcił dzieci w szkołach publicznych pijarskich i Liceum. Potem udali się niektórzy do akademii zagranicznych, a pierwszy poświęcił się nauce lekarskiej, dlatego wolno mu mieszkać poza rewirem. Gdy sprowadził się do kraju, przywiózł ze sobą znaczny kapitał. Wojny i inne nieszczęścia spowodowały, że została mu zaledwie część majątku, z jakim przybył. Ale na szczęście został też majątek zagranicą i może dysponować majątkiem 1 mln złp.
Dążeniem b[…]b jest zajmować się rolnictwem, osiąść na wsi. Skłonny jest im
dopomóc w tym i wprowadzić do kraju kapitał zagraniczny, kupić wioskę dla dzieci.
Szczególnie syn Ignacy Neumark, który prosi tego, ma własny kapitał, chciałby zajmować się rolą, ale ograniczenia nabywania [przez] Żydów roli przeszkadzają temu [11] {86} /21v/49, a poświęcić religii nie chce. Nie chciałby czekać do uregulowania kwestii żyd[owskiej], bo teraz ma sposobność wyprowadzić z zagr[anicy] kapitał swój.
47 Na tekście notatek napis (rkps ChW*, czerwona i niebieska kredka): „Neumark, rolnictwo”.
48 Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki (1779–1846), książę, polityk, minister skarbu Królestwa Polskiego w latach 1821–1830, założyciel Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Polskiego.
49 Na tekście notatek napis (rkps ChW*, zielona kredka): „Kolonia, rzemiosło”.