7) Żaden Żyd obcy nie mógł osiąść w kraju, chyba za wyraźnym samego króla pozwoleniem, jeżeli ze względu b[…]b politycznej mógł być krajowi pożyteczny.
8) Nie wolno było się żenić Żydom poniżej 25 lat pod ostrymi karami. Rabinowi nie
wolno było dawać ślubu bez pozwolenia kamer pod karą 100 talarów na rabina, a wysygnowane[…] od ślubu biorącego.
Gdy nareszcie Żydzi do wojska należeć chcieli, rząd pruski dozwolonym im to ustanowił:
9) opłatę rekrutowego po zł 10 od każdego mężczyzny od r[oku] 14 zacząwszy. Niemniej zakazał
10) aby żaden Żyd domów już w kantonowowej [?] roli zapisanych nie kupował, żeby tym sposobem dymów kantonowej podległych nie zmniejszać.
Wszystkie te urządzenia lub w burzliwych czasach rządu teraźn[iejszego] w wielu
miejscach bb[…]bb prefekt w ogólności utrzymywać dotąd starał się, lecz wątpliwości, czyli są zgodne z duchem konstytucji, skłaniają go do zapytania.
Zdaniem jego, za wyjątkiem opłat rekrutowego ad 9), którą, gdy Żydzi teraz należą
do konskrypcji, znieść wypada, stąd b[…]b najsilniejsze powody do utrzymywania nadal wszystkich ograniczeń rząd pruski względy, które im takowe dyktowały, istnieją nadal. Ta masa Żydów w naszym kraju znajdujących się, jak była, tak jest w ogólności bez uobyczajenia, podła, próżniacka, zbrodniarska i w oszustwie tylko wydoskonalona. Wyzwolenie jej przynieść by musiało w społeczności niezliczone nieprzyzwoitości.
[46]{233}164 To nawet najwolniejszemu gatunkowi b[…]b ani prawu natury nie
sprzeciwia się. Bo któż osądzi tego ojca nagannym, który występnego syna swego każde śledzi i tamuje kroki, ażeby go poprawić i uczynić nieszkodliwym dla braci swoich. Mamy nadto przykład z Frankfurtu n[ad] M[enem], iż podobne restrykcje Żydzi obok kodeksu napol[eońskiego] miejsce mieć mogą. Gazety publiczne donosiły, jak istotnie tam[tejszych] Żydów poczyniono w wielu względach określenia. Kiedy takowe względem Żydów, t[ym] b[ardziej] w kulturze b[…]b naszych b[…]b osądzono za potrzebne, kiedy mimo egzystującego i tam prawa napoleońskiego wprowadzone być mogły, tym bardziej w naszym kraju są koniecznymi i tym pewniej z tym samem prawem połączonymi być mogą.
Str. 224–[2]27. 11 paźdz[iernika] 1810 [roku] Rembieliński do Rady Ministrów,
gdzie pisze, iż od dawna prowadzi korespondencję z Min[inistrem] Spraw Wew[nętrznych] Policji i Skarbu w sprawie praw cywilnych Żydów w Ks[ięstwie] W[arszawskim] i przedstawił potrzebę określeń policyjnych dla narodu prawdziwej ojczyzny niemającego, którego brak cywilizacji, złe skłonności, niechęć ku pracy, szczególniejsza […] i napływ, mogąc się stać ogólnemu dobru w społeczności szkodliwym (czego całkiem obecnie widzimy skutki) równie baczności roztropnego prawodawcy jako i administratora wymagają. Każdy z ministrów uznał prawdę przełożeń moich i stanu rzeczy. Jednakże zamiast obmyśleć zaradzenie, odpowiedź jego była tylko przystosowanymi do konstytucji i z niej wypływających konsekwencji. Z tego powodu zwrócił się do Rady Ministrów z wnioskiem, ażeby okoliczność tak ważnej natury została wzięta na gruntowną rozwagę, celem wynalezienia przystojnych prawideł ku zabezpieczeniu interesu i dobra publicznego.
164 Na tekście notatek napis (rkps ChW*, zielona kredka): „Ks[ięstwo] Warsz[awskie]”.