lokal Punktu przy ul. Niskiej 20 (Stawki 21) – circa 600 podopiecznych umieszczonych zostało chwilowo w schronisku przy ul. Stawki 15. Obecnie i ten lokal na skutek zarządzenia władz musi być rozładowany, a podopieczni z kolei rozmieszczeni po innych punktach. Zlikwidowany został Punkt przy ul. Gęsiej 24 (około 500 osób), którego lokal przeznaczony został na więzienie. Podopieczni z powodu braku miejsca chwilowo skierowani zostali do nowo objętego lokalu przy ul. Dzikiej 9 (po kinie562) na dłuższą metę nie mogą oni tam jednak pozostać, gdyż lokal ten jest pozbawiony całkowicie światła. Także Punkt Dzielna 7 (około 100 osób) podlega likwidacji, gdyż lokal zostaje zabrany na synagogę.
Poza tym Komisja Dla Spraw Przesiedleńców sama zlikwidowała niektóre punkty na skutek absolutnego nieprzystosowania na cele mieszkalne, względnie z powodu zbyt szczupłych rozmiarów jak np. Franciszkańska 11, Niska 39 i Nowolipie 59. Punkt Smocza 47, który również z powodów lokalowych miał być zlikwidowany, zostaje jednak zatrzymany, i Komisja wyasygnowała sumę zł 1500 na doprowadzenie tam wody i skanalizowanie go, o ile to się okaże możliwym.
Dążeniem Komisji jest komasacja mniejszych punktów, brak odpowiednich lokali uniemożliwia jednak wprowadzenie tej słusznej zasady w życie.
3. Stan zaprowiantowania
Na ogół należy stwierdzić, iż stan zaprowiantowania punktów uległ w miesiącu czerwcu znacznej poprawie563, a to przede wszystkim dlatego, iż obecnie wszyscy podopieczni korzystają z obiadu (wysokość opłaty jest ruchoma i zostaje ustalona przez Sekcję Opieki w porozumieniu z kierownikami odnośnych punktów), a więc raz dziennie mają zapewniony posiłek. W miesiącu sprawozdawczym wydano dla punktów łącznie 349 647 obiadów, w tym 34 200 obiadów wydały punkty mające własne kuchnie.
Również jeśli chodzi o przydziały suchych produktów, daje się zauważyć pewna poprawa, aczkolwiek przydziały te są jeszcze zupełnie niewystarczające. Minimalne zapotrzebowanie punktów, jeśli chodzi np. o chleb, wynosi 12 000 kg (poza chlebem, który każdy podopieczny otrzymuje na swą kartę aprowizacyjną). Otrzymano zaś w miesiącu sprawozdawczym zaledwie 4765 kg chleba. W takim stosunku mniej więcej pokrywane zostaje również zapotrzebowanie punktów na mąkę, kaszę, cukier itp.
[2] Tam, gdzie istnieją czynne patronaty dostarczające punktom regularnie chleba, kwestia głodu już jest w dużej mierze rozwiązana. Niestety, patronaty takie są bardzo nieliczne i wszelkie zamierzenia CKP celem powiększenia ich liczby dotychczas dały minimalne wyniki. Akcja ta jest jednak nadal w toku i należy się spodziewać, że doprowadzi do zorganizowania nowych patronatów, uaktywnienia istniejących, i tym samym dopomoże cokolwiek do rozwiązania sprawy aprowizacji punktów.
4. Warunki sanitarno-higieniczne
Jakkolwiek stan aprowizacji punktów, jak już wyżej wspomniano, bezsprzecznie uległ w miesiącu czerwcu znacznej poprawie, to jednak śmiertelność na Punktach
562 Przy ul. Dzikiej 9 mieściło się kino Unia, nieczynne w czasie wojny.
563 W czerwcu 1941 r. rozpoczęła się tzw. Centralna Akcja Dożywiania: przydziały żywności dla getta znacznie wzrosły. Zob. przyp. przy dok. 140.