dotychczas nie zmniejszyła się. Posiadane przez nas dane ze 121 punktów z liczbą mieszkańców 9100 objętych opieką Podkomisji Sanitarnej (stare punkty TOZ-u i wszystkie punkty Komisji Przesiedleńczej) wykazują w czerwcu 397 zgonów (w miesiącu maju na tychże punktach przy ówczesnej liczbie 10 421 podopiecznych zanotowano 402 zgony).
Zaznaczyć przy tym należy, iż w 319 wypadkach przyczyną zgonu były obrzęki głodowe. Zjawisko to tłumaczy się tym, iż poprawa w stanie aprowizacji nastąpiła dopiero w drugiej połowie czerwca, a głównie że kilkumiesięczne wyczerpanie organizmu na tle głodu w wielu wypadkach nie dało się już nadrobić za pomocą tego nawet pożywienia, jakie uchodźcy obecnie otrzymują.
Jeżeli chodzi o odsetek zgonów spowodowanych epidemią duru plamistego, to jest on minimalny (4 wypadki), chociaż nasilenie epidemii coraz bardziej wzrasta. Podczas gdy w maju zanotowano 55 wypadków zachorowań na dur, w czerwcu liczba ta wzrosła do 83 (ogólna liczba zachorowań na choroby zakaźne – 299, choroby inne – 3850).
Przyczyna szerzącej się epidemii tkwi przede wszystkim w zawszeniu panującym na punktach. Zawszenie to w porównaniu z ub. miesiącem wzrosło o 15% i dochodzi przeto obecnie do 60%.
Znikomy kontyngent kąpieli nie został nawet całkowicie wykorzystany, gdyż często Służba Porządkowa nie zgłaszała się celem odprowadzenia podopiecznych do kąpieli. W rezultacie odbyło się ogółem 57 kąpieli, podczas których wykąpano zaledwie 4630 osób (w maju liczba ta wynosiła 12 305).
Równocześnie przeprowadzono 28 dezynfekcji, podczas których zużyło się 130 kg środków dezynfekcyjnych.
Brak środków dezynfekcyjnych daje się silnie we znaki.
W miesiącu sprawozdawczym wyprano dla podopiecznych punktów 2237 kg bielizny (częściowo bezpłatnie, częściowo po cenie 55 za kg). Sprawa prania bielizny jest b[ardzo] ważnym czynnikiem w walce z panującą epidemią i należy przeto wszelkimi siłami dążyć do umożliwienia podopiecznym korzystania z bezpłatnego prania.
5. Opieka nad dzieckiem
Referat Opieki nad Dzieckiem Przesiedleńców nadal roztacza opiekę nad wszystkimi dziećmi przebywającymi na punktach bądź w stałych swoich 30 świetlicach przy pomocy świetliczanek, bądź też – tam gdzie świetlic nie ma, przy pomocy tzw. lotnych opiekunek.
Na równi z dorosłymi wszystkie dzieci zostały zaopatrzone w legitymacje obiadowe i codziennie otrzymują obiady. Poza tym CENTOS ze swej strony, począwszy od dn. 10 VI, dostarcza wszystkim dzieciom na punktach codziennie śniadania. Ogólna ilość dostarczonych porcji wynosi 96 582 i obejmuje 12 452 kg chleba, 100 kg cukru, barszcz rabarbarowy, marmelada, względnie konserwy buraczane.
Komisja dla Spraw Przesiedleńców bierze pod uwagę fakt, iż wszystkie dzieci na punktach mają zapewnione 2 posiłki dziennie i sprawa wyżywienia dzieci na punktach byłaby definitywnie rozwiązana, gdyby dzieci mogły otrzymywać jeszcze 1 posiłek dziennie – mocno się tą sprawą zajęła i uchwaliła dostarczyć dzieciom tego posiłku. Trudności finansowe w jakich znalazła się Komisja spowodowały, iż na miesiąc lipiec wyasygnowano zł 80 000, która to suma umożliwi jedynie zwiększenie racji chleba dla każdego dziecka o 5 dkg dziennie