RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 1227 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 1227


Należy pomagać nowo przybyłym bezdomnym, którzy mieszkają poza punktami czy nie, a jeżeli tak, to jak długo?
Do tych wszystkich kwestii dochodzi jeszcze kwestia uregulowania opłat za posiłki i rozdawania bezpłatnych talonów na posiłki, co znowu jest kwestią życia lub śmierci dla tysięcy zainteresowanych.
Od pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na wspomniane pytania, od takiego bądź innego rozwiązania często zależy czy ta czy inna grupa tysięcy ludzi będzie głodować i wielu z nich umrze z głodu.
Wydaje mi się, że jest jasne, iż rozwiązanie tych problemów może z poczuciem największej odpowiedzialności wziąć na siebie jedynie kolektyw, i to jedynie taki kolektyw, który przedstawia sobą, jak dalece to możliwe, intelekt i sumienie żydowskiego społeczeństwa.
A jak to jest u nas w rzeczywistości?
Dalej zobaczymy, w jaki sposób i przez kogo w rzeczywistości rozwiązywane są te problemy i kto jest faktycznym władcą tysięcy ludzkich żyć.


            W jaki sposób powinna być organizowana praca Wydziału Zaopatrywania?
Nie będziemy tego zagadnienia rozważać abstrakcyjnie, tzn. jak powinien wyglądać idealny plan takiej organizacji. Bierzemy schemat, według którego zorganizowane są wszystkie wydziały ŻKOM, a co również dotyczy Wydziału Zaopatrywania, plan został konkretnie zatwierdzony, ale nie został wprowadzony.
[3] Plan organizacji jest następujący:
1. ŻKOM ustanawia budżet Zaopatrywania, przedstawia go w porozumieniu z Gminą innymi instytucjami, uzgadnia linie pracy i ustanawia w głównym zarysie wzory, według których potrzebującym będzie udzielana pomoc (z powodu częstych zmian w możliwościach, jak również z powodu tego, że wyłaniają się bardzo często nowe i nowe potrzeby, wspomniane funkcje ŻKOM są szczególnie aktualne i ważne).
2. Codzienną pracę aprowizacyjną prowadzi ciało społeczne, zgodnie z terminologią ŻKOM jest to Komisja Wydziałowa, która ma te same zadania, które kiedyś w instytucjach społecznych pełnił komitet społeczny albo zarząd. Ciało to prowadzi prace bieżące, wydaje polecenia i rozwiązuje wszystkie pojawiające się problemy. Zostało przewidziane, aby ciało to składało się z osób związanych z prowadzącymi prace komórkami społecznymi takimi jak dzielnice, komitety domowe, patronaty i instytucje. Miało to dać gwarancję, że ta niezbędna dla życia działalność będzie prowadzona według życzeń i wymagań szerokich kręgów społecznych, które koncentrują się wokół prac pomocowych.
3. Członek ŻKOM odpowiedzialny za resort aprowizacji zdaje ŻKOM sprawę z pracy, otrzymuje od niego polecenia wszelkiego charakteru (punkt 1), pozostaje w kontakcie z Komisją Aprowizacyjną we wszystkich konkretnych kwestiach, które pojawiają się na różnych odcinkach pracy (punkt 2), pozostaje w kontakcie z kierownikiem technicznym i zwraca uwagę, aby praca była prowadzona zgodnie z ustalonymi przez wspomniane instancje zasadami.
4. Na czele kierownictwa technicznego Zaopatrywania powinna stać, zgodnie z decyzją ŻKOM, osoba zaproponowana przez Wydział Zaopatrywania i zatwierdzona