RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 124 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 124


3. Biuro dystryktowe AJDC,
4. Żydowska opieka społeczna w Krakowie.
Ad 1. Prezes Bieberstein złożył sprawozdanie o przebiegu posiedzenia RGO, na które został zaproszony. Było ono drugie z rzędu105. M.in. Przyznano Żydom w Warszawie 15%, w innych miejscowościach – 10% darów z Warszawy106, uchwalono zamianować przedstawicieli RGO w 47 miastach powiatowych oraz przedstawić memoriał reprezentantom amerykańskiego Czerwonego Krzyża, którzy mają przyjechać do Krakowa 4 bm. i z którymi przedstawiciele RGO za zgodą władz niemieckich spotkać się mają w cztery oczy.
Po tym prezes Bieberstein odczytał projekt memoriału, który ma wręczyć dr. [Adamowi] Ronikierowi, by go włączył do memoriału dla Amerykańskiego Czerwonego Krzyża.
P[an] Bornstein wskazuje na rolę, jaką ma odegrać RGO, o ile będzie stała na wysokości zadania, i dlatego uważa, że przy delegacie, którym jest prezes Bieberstein, powinna być utworzona Rada Przyboczna, złożona z działaczy społecznych, oraz referent, który by opracowywał i przygotowywał wszystkie materiały.
Prezes Bieberstein godzi się na utworzenie Rady Przybocznej oraz biura w porozumieniu z Warszawą.
Ad p. 2. Punkt II porządku dziennego referuje p. Weichert. Jak p. dr Arlt zakomunikował delegatom warszawskim, ma być w najbliższych tygodniach wydany szereg zarządzeń w sprawach żydowskich. Wobec tego dr Weichert proponuje, by powołać do życia Komisję, złożoną z 2, 3 osób, która by stała w kontakcie z p. dr. Arltem i komunikowała mu życzenia ludności żydowskiej.
P[an] Bornstein proponuje, by powstał stworzony związek gmin i by już w najbliższych dniach prezesi kilku gmin zagłosili się, jako delegacja do dra Arlta.
Dr Weichert uważa, iż montowanie Związku Gmin wymaga dłuższego czasu. Tymczasem zaś powinna Komisja, którą proponuje, aż do jej powstania, przez prezesa Biebersteina utrzymywać kontakty z drem Arltem.
Mgr Salpeter proponuje, by powołano Komisję Specjalistów, złożoną z przedstawicieli poszczególnych grup społecznych (kupców, rzemieślników, wolnych zawodów), którzy by opracowali sprawę tyczących się ich grup. Zaakceptowano powyższe wnioski.
Ad p. 3. P[an] Bornstein zakomunikował, iż w myśl porozumienia z drem Arltem AJDC przystąpi w najbliższym czasie do utworzenia biur dystryktowych między innymi i w Krakowie.
Prezes Bieberstein wysunął jako dezyderat życzenie, by kierownictwo krakowskiego AJDC zostało obsadzone miejscową siłą.



105 Pierwsze zebranie RGO odbyło się w Krakowie 21–22 lutego 1940 r. Miało charakter nieformalny, gdyż ani statut organizacji, ani jego skład jeszcze nie zostały zatwierdzone przez władze (stało się to dopiero w czerwcu 1940 r.). Początkowo RGO miała być organizacją polsko-żydowską. W Zarządzie Głównym miało zasiadać pięciu Polaków i jeden Żyd, w komitetach powiatowych zaś sześciu Polaków i jeden Żyd. Przedstawicielem Żydów w Zarządzie był w tym czasie Bieberstein. Zob. B. Kroll, Rada Główna Opiekuńcza…, s. 59, 62.
106 Chodzi o dary zagraniczne.