Przechodząc do sprawy obecnej rejestracji do obozów pracy, zwróciłem uwagę na fakt, iż w Warszawie jak najprawdopodobniej do rejestracji zgłoszą się wszyscy zobowiązani. Jest to olbrzymia armia, licząca jakie sto kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przy odpowiednim wykorzystaniu tej olbrzymiej siły roboczej można by zdziałać wiele dobrego. Jest mi wiadome, iż w sferach Rady Starszych Gminy Żydowskiej w Warszawie opracowywany jest plan zatrudnienia robotników do pracy przy odbudowie zniszczonych domów, sprzątaniu gruzów oraz wznoszeniu budowli na potrzeby opieki społecznej. Wydajność pracy i wyniki byłyby zupełnie inne, gdyby używano batalionów pracy do tych celów. Jest to zgodne z zasadą głoszoną obecnie: „Żydzi dla Żydów”, oraz drugiej, o której pisze dzisiejsza gazeta niemiecka, by ten, kto pracuje, mógł z tego żyć. Zapewne sprawę tę omówi szerzej delegacja warszawska na konferencji dn. 27 bm. Teraz chciałem tylko w ogólnym zarysie zaznajomić panów z Gubernatorstwa Generalnego z zapatrywaniem Rady Starszych.
11. Rozbudowa organizacyjna warszawskiej opieki społecznej
Chciałbym skorzystać ze sposobności, by poinformować o dalszej rozbudowie naszej działalności dotychczasowej. Przystępujemy mianowicie do decentralizacji naszej działalności. W tym celu dzielimy okolice Warszawy zamieszkiwane przez Żydów na 11 dzielnic, a na czele każdej z nich ustanawiamy Komitet Dzielnicowy. Jednocześnie wykorzystujemy dawny aparat komitetów domowych LOPP i to w 2 kierunkach: komitet domowy staje się dla nas komitetem zbiórki odzieży i innej oraz komórką propagandy higieny i czystości139. Tę ostatnią mamy zamiar prowadzić systemem poglądowym. Nie chcemy się zadowolić gołosłowną agitacją, a[le] tworzymy lotne komisje czystości, które zjawiają się w mieszkaniu, przynosząc ze sobą mydło, szczotki i ścierki i na miejscu udzielają poglądowej lekcji czyszczenia mieszkań.
P[anu] Heinrichowi bardzo się ta myśl podobała i skrzętnie zanotował ją w swoim notatniku.
12. Sprawy odzieżowe
Wracając do spraw omawianych dnia poprzedniego, chcę dodatkowo zakomunikować, iż wracającym jeńcom wojennym, którym musimy dać cywilne ubranie ze względu na zakaz władz noszenia uniformów, zabieramy ich uniformy, które chcemy farbować i później rozdawać.
Jeszcze raz usilnie proszę o poparcie naszych podań o zezwolenie na zakup materiałów odzieżowych oraz gotowej konfekcji na obszarach przyłączonych do Rzeszy. Chcielibyśmy też mieć możność zakupienia od czasu do czasu drobnych pozostałości materiałów czy konfekcji znajdujących się w prywatnych rękach. Prosimy o ułatwienie nam tego.
P[an] Heinrich przyrzekł poparcie swego Wydziału, notując sobie tę sprawę.
14. Fotografowanie naszych instytucji i naszej działalności
Nie jest to zapewne próżnością – powiedziałam – że chcielibyśmy niektóre odcinki naszej pracy fotografować w celach praktycznych. Ułatwiłoby to nam zbieranie
139 W tym czasie powstała w KK Sekcja Pracy Społecznej, która koordynowała zakładanie komitetów domowych we wszystkich budynkach. Zob. dok. 176.