funduszów na nasz cel w kraju i może za granicą. Kiedy w poniedziałek delegacja Amerykańskiego Czerwonego Krzyża była w TOZ-ie, zainteresowała się bardzo zdjęciami fotograficznymi, które się tam znajdowały. Otóż ten [5] fotograf, wyspecjalizowany w swoim fachu, chętnie robiłby dla nas nadal zdjęcia, ale obawia się, że może mieć przykrości, a nawet narazić się na zabranie aparatu. Zapytuję więc, czy p. Heinrich nie byłby skłonny dać mu jakiś papierek chroniący go.
P[an] Heinrich z miejsca podyktował zaświadczenie, iż p. Chil Bojm140 z polecenia Gubernatorstwa Generalnego robi zdjęcia naszych instytucji i nie należy mu czynić żadnych trudności w wykonywaniu jego obowiązków.
14. Przekazywanie złotych do obszarów przyłączonych do Rzeszy
Nawiązując do sprawy omawianej dnia poprzedniego, p. Heinrich radziłby wypróbować przysyłać pieniądze do tych miejscowości z Berlina.
15. Wjazd inspektorów141 do miejscowości przyłączonych do Rzeszy
Należy się starać o zezwolenie w poszczególnych wypadkach.
16. Zezwolenie przewożenia pieniędzy
Należy zwracać się do właściwych władz administracji miejscowej.
17. Przydział środków opałowych
Należy się zwracać do odnośnych referatów w urzędach dystryktowych.
18. Zakup mydła i bielidła
W poszczególnych wypadkach możemy liczyć na przychylną opinię referatu p. Heinricha.
19. Uruchomienie aptek
W tej sprawie odbywały się narady z właściwym referentem, dr. Luckenbachem. Narady te będą kontynuowane. Należy się spodziewać, iż dr Luckenbach zgodzi się na uruchomienie aptek, które nie będą sprzedawać lekarstw, a wydawać je bezpłatnie osobom korzystającym z opieki społecznej (Wohlfahrtsapotheke).
140 Henryk (Chil) Bojm (Baum) był współwłaścicielem znanej firmy fotograficznej Foto Bojm-Forbert (ul. Chłodna 20). Wiosną 1940 r. wykonał serię fotografii placówek opiekuńczych w Warszawie, które zachowały się w liczących 500 zdjęć albumach. Egzemplarze tych albumów znajdują się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Dziale Dokumentacji Zabytków w ŻIH i w Archiwum Yad Vashem w Jerozolimie. AJDC prosił KK, żeby zlecała mu wykonywanie wszelkich zdjęć subwencjonowanych przez Komisję. Bojm wykonywał również fotografie dla „Oneg Szabat” i otrzymywał za to wynagrodzenie. Zob. Janina Struk, Holokaust w fotografiach. Interpretacje dowodów, tłum. Maciej Antosiewicz, Warszawa 2007, s. 120–121; Ludzie i prace „Oneg Szabat”, s. 15; AŻIH, AJDC, 210/200, k. 92.
141 AJDC zatrudniał 7 inspektorów, którzy wizytowali poszczególne dystrykty GG i tereny wcielone, kontrolując pracę opiekuńczą organizowaną z jego pomocą. Inspektorem na ziemie wcielone była Ita Mindla Melman. Zob. AŻIH, AJDC, 210/8, k. 19, 22.