RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 147 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 147


Po 28.03.1940, Kraków. Urząd Generalnego Gubernatora dla okupowanych ziem polskich, Administracja Wewnętrzna, Sprawy Ludnościowe i Opieki Społecznej, Pismo do dr. [Michała] Weicherta z odpowiedziami na postulaty ŻSS


                                                                                          Kraków, 28 marca 1940
URZĄD GENERALNEGO GUBERNATORA
dla okupowanych ziem polskich
Administracja Wewnętrzna
Sprawy Ludnościowe i Opieki Społecznej


A.Z.: Referat V H/W
2149/40


Do Przewodniczącego Żydowskiej Samopomocy Społecznej
Pana dr. Weicherta
Warszawa


Niniejszym powiadamiam Pana o piśmie kierownika Administracji Wewnętrznej w Urzędzie Gubernatora Generalnego, dotyczącym omawianych przez nas spraw, które zostały przekazane dalej do starostów powiatowych i miejskich.
1. Przepisy wykonawcze do rozporządzenia o utworzeniu rad żydowskich zostaną wydane w najbliższych dniach. Zostanie tam określone, że władza rozkazodawcza nad radami żydowskimi będzie stanowić wyłączną kompetencję starostów powiatowych i miejskich, tak że w przyszłości wymiar pracy155 i temu podobne rzeczy mogą docierać do rad żydowskich wyłącznie za pośrednictwem starosty miejskiego156. Dzięki temu zarządzeniu uniknie się kierowania do rad żydowskich wszelkiego rodzaju rozporządzeń najrozmaitszych organów władzy bez gwarancji ich skutecznego wykonania. Starostowie powiatowi i miejscy są poza tym upoważnieni do przekazywania na polecenie radom żydowskim pewnych spraw. Należy przy tym przede wszystkim pamiętać, że starostowie powiatowi i miejscy przyznają Żydom prawo zbierania składek od swoich pobratymców rasowych w celu realizowania nałożonych na nich zarządzeń, np. właśnie w zakresie opieki społecznej. Można przy tym zastosować działania przymusowe w stosunku do Żydów, którzy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec rad żydowskich.
2. Odnośnie do zaproponowanych przez Pana: dodatkowej opaski do opaski żydowskiej, utworzenia legitymacji mieszkaniowej, przepustki dla służby nocnej i przepustki



155 W oryg. niem. Arbeitseinsatz. W dok. 39 tym pojęciem określa się prace przymusowe wykonywane przez batalion pracy RŻ.
156 Zarządzenie to zostało ogłoszone przez generalnego gubernatora 25 kwietnia (dot. nadzoru starostów powiatowych nad RŻ) i 7 czerwca 1940 r. (dot. starostów miejskich), niemniej nie dotyczyło ono powoływania Żydów do prac przymusowych, co znalazło się w gestii Policji Bezpieczeństwa. Zob. Isaiah Trunk, Judenrat. The Jewish Councils in Eastern Europe under Nazi Occupation, wyd. 2, Lincoln 1996, s. 5–6.