Po 10.04.1940, Warszawa. [KK, Michał Weichert], „Notatka. Sprawozdanie o konferencjach z p. [Herbertem] Heinrichem, kierownikiem referatu «Freiewohlfahrt» w Wydziale «Bevölkerungswesen und Fürsorge» w [Urzędzie] Gub[ernatora] Gen[neralnego] w Krakowie w dniach 8 i 9 kwietnia 1940 r.” dot. nowego statutu RGO, budżetu, kontyngentów, żydowskich dorożkarzy, przesyłek zagranicznych itd.
[1] Warszawa, dnia 10 kwietnia 1940
MW/ro
NOTATKA
Sprawozdanie o konferencjach z p. [Herbertem] Heinrichem,Kierownikiem Referatu „Freiewohlfahrt”w Wydziale „Bevölkerungswesen und Fürsorge” – w [Urzędzie] Gub[ernatora] Gen[eralnego] w Krakowie
w dniach 8 i 9 kwietnia 1940 r.
Obecni: pp. Heinrich,
[Izaak] Bornstein – AJDC
dr M[ichał] Weichert – Komisja Koordynacyjna.
1) RGO i środki Żydowskiej Samopomocy Społecznej
Pan Bornstein zakomunikował, że w rozmowie z p. Dyr. RGO Łopatto dowiedział się, że budżet RGO będzie opracowany oddzielnie dla Polaków i oddzielnie dla Żydów.
Pan Heinrich wyjaśnił, że zachodzi tu nieporozumienie. Budżet RGO jest wspólny dla Polaków, Ukraińców i Żydów, o ile chodzi o Opiekę Społeczną dobrowolną (Wohlfahrt), albowiem tylko te sprawy należą do właściwości RGO. Wobec tego jednak, iż Żydowska Opieka Społeczna poza opieką dobrowolną obejmuje też i opiekę przymusową, która należała do państwa i władz komunalnych, a obecnie została przekazana Żydowskim Gminom, względnie instytucjom Opieki Społecznej, budżet Sektora Żydowskiego RGO będzie ponadto obejmował tę właśnie opiekę przymusową (Fürsorge). W ten sposób Sektor Żydowski będzie miał 2 budżety, jeden w ramach RGO, a drugi poza RGO.
Przy tej sposobności p. Heinrich zaznajomił obecnych z zasadami nowego statutu RGO, przedłożonego Radzie Krakowskiej180 do zaopiniowania. W porównaniu z dawniejszym statutem zachodzi zmiana przede wszystkim co do struktury organizacyjnej. Na czele pozostaje nadal RGO, która składa się z 7 członków: 5 Polaków, 1 Ukraińca, 1 Żyda, i która obejmuje całokształt opieki dobrowolnej nad ludnością polską, ukraińską i żydowską. Nazwa tej komórki naczelnej brzmi po niemiecku „Haupthilfsausschuss”. Obok niej istnieją Sektory – Ukraiński i Żydowski, zwane „Hauptausschuss” – przy
180 Zapewne chodzi o zamieszkałych w Krakowie członków nieformalnej RGO. Nowością projektu statutu było włączenie do RGO przedstawicieli ludności ukraińskiej. Zob. B. Kroll, Rada Główna Opiekuńcza…, s. 63.