RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 168 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 168


Po 14.04.1940, Warszawa. [KK, Michał Weichert], „Notatka o konferencji z p. [Georgiem] Wenderothem, Naczelnikiem Wydziału «Landwirtschaft und Ernährung» Szefa Dystryktu Warszawskiego, z dnia 12 kwietnia 1940 roku” dot. przydziału mąki na wypiek macy


                                                              [1] fdWarszawa, dnia 14 kwietnia 1940 r.fd


                                                       Notatka
                                o konferencji z p. [Georgiem] Wenderothem,
                        Naczelnikiem Wydziału „Landwirtschaft und Ernährung”
                                         Szefa Dystryktu Warszawskiego,
                                           z dnia 12 kwietnia 1940 roku204


Wręczyłem p. Wenderothowi list, który otrzymałem od p. [Herberta] Heinricha w Krakowie, i zaznaczyłem na wstępie, iż nie przybywam w imieniu Rady Starszych Gminy Warszawskiej, która zabiega o zezwolenie na wymianę mąki żytniej na pszenną. Będąc w Krakowie w sprawach opieki społecznej, poruszyłem między innymi sprawę wymiany mąki, proponując zamianę w stosunku 1 do 2 (1 kg mąki pszennej za bony na 2 kg chleba). Pan Heinrich porozumiał się telefonicznie z Wydziałem „Landwirtschaft und Ernährung” Guberni Generalnej, a za zgodą tegoż Wydziału z „Landwirtschaft und Ernährung” Dystryktu Warszawskiego, po czym wręczył mi list i polecił zgłosić się do p. Wenderotha z powołaniem się na rozmowę telefoniczną, co właśnie czynię. Pan Wenderoth zakomunikował mi, iż w tej sprawie był już u niego delegat Rady Starszych Gminy Żydowskiej, któremu oświadczył gotowość wymiany, pod warunkiem iż otrzyma za mąkę dewizy. Wobec tego, że mąkę otrzymuje z Rzeszy i sam musi za nią płacić dewizami, więc nie może zmienić swojej decyzji.
Odpowiedziałem, iż Żydzi dewiz nie mają.
– Jakże nie mają – przerwał p. Wenderoth – któż je ma, jeśli nie Żydzi?
– O ile wiem, posiadanie dewiz jest ostro karane205.
– Zwalniam ich od wszelkiej odpowiedzialności karnej – przerwał znów p. Wenderoth.
– Nie rozumiem – ciągnąłem dalej – dlaczego czyni się trudności Żydom w tym wypadku. Wszak nie żądają dla siebie nic specjalnego. Normalnie otrzymywaliby przydział chleba, a jeśli chcą o połowę mniej mąki za to, to aprowizacja na tym tylko zyska, a nie straci.
– A skąd Pan jest pewien – przerwał p. Wenderoth – że otrzymaliby przydział chleba?
– Bo go dotąd otrzymujemy – odpowiedziałem.



204 Inny opis tego spotkania zob. Weichert, cz. I, s. 68–70.
205 26 października 1939 r. władze GG wydały zarządzenie o nakazie zgłoszenia i przymusie sprzedaży wszelkich walut obcych (poza marką), zagranicznych papierów wartościowych i złota w terminie do 31 października tego roku. C. Łuczak, Polityka ludnościowa…, s. 335.