powołując kogoś do służby, należy mu dać możność utrzymania się na odpowiedniej stopie życiowej. Tyczy się to w większej mierze instytucji Opieki Społecznej.
MW/hs
ARG II 118/22 (Ring. II/2)
Opis: odpis, mps, j. pol., 222×282 mm, k. 1, s. 1.
Na dole parafa (ołówek) „JSS”.
Dok. był przechowywany w segregatorze.
Po 19.04.1940, Warszawa. [KK, Michał Weichert], „Notatka o rozmowie z dr. Bauerem, kierownikiem Urzędu Żywnościowego Prezydenta Miasta, w dniu 19 kwietnia 1940 roku” dot. konfiskaty mąki w Henrykowie
Notatka
o rozmowie z p. dr. BAUEREM,
kierownikiem Urzędu Żywnościowego Prezydenta Miasta,
w dniu 19 kwietnia 1940 roku
O godz. 13 zakomunikował mi p. inż. [Samuel] Chmielewski, iż porozumiewał się telefonicznie z p. dr. Zahnem ze Starostwa Powiatowego. Niestety, nie udało mu się uzyskać zwolnienia zarekwirowanej mąki w Henrykowie z powodu uporczywego twierdzenia p. dr. Bauera, iż pochodzi ona z zagranicy. Naradziliśmy się z p. inż. Chmielewskim i postanowiliśmy, iż zgłoszę się do p. dr. Bauera i spróbuję go nakłonić do zwolnienia mąki.
Zgłosiłem się do p. dr. Bauera bezpośrednio po zakończeniu konferencji naszych przedstawicieli z Prezydium i Sekcją Zaopatrywania SKSS o godz. 16.30. Pan dr Bauer odbywał wtedy naradę z przedstawicielami cechu cukierników i mógłby mnie przyjąć dopiero o godz. 17.30. Oświadczył mi, iż argumenty przez niego wysuwane nie przekonały szefa powiatu242. Było nieoględnie z naszej strony wysłać mąkę poza granice miasta Warszawy. Jeżeli, jak twierdziliśmy, tylko Henryków jedyny posiada piekarnię mogącą przerabiać macę na mąkę macową, to z tego wynika, iż Żydzi warszawscy mogli się obchodzić bez tego produktu. Na argument wysuwany przez p. dr. Bauera, iż mąka należy do instytucji charytatywnej żydowskiej, starosta powiatowy odpowiedział, iż gotów jest mąkę tę rozdzielić między ludnością miejscową aryjską a żydowską. Z wielkim trudem udało się p. dr. Bauerowi nakłonić starostę powiatowego, by zwolnił mąkę ze względu na to, iż pochodzi ona z darów zagranicznych i może tylko być użyta na cele, na jakie została przeznaczona, w tym wypadku dla ludności miasta Warszawy243.
242 W oryg. błędnie: Prowiantu.
243 Bauer okłamał starostę, że zarekwirowana mąka należy do organizacji amerykańskiej i jako taka nie może zostać zarekwirowana. Produkty przydziałowe należące do organizacji żydowskich w GG nie podlegały takiej ochronie. Zob. Weichert, cz. I, s. 71.