to p. Heinrich jedynie może polecić (empfehlen) odpowiednim instytucjom, by uwzględniły nasze potrzeby przy rozdziale produktów kontyngentowych.
Konferencja rozpoczęła się o godzinie 13 i trwała do godziny 16. Wobec spóźnionej pory zaproponowałem odłożenie dalszego ciągu na dzień następny.
ARG II 118/28 (Ring. II/2)
Opis: odpis, mps, j. pol., 206×288, 208×295 mm, k. 5, s. 5.
Dok. był przechowywany w segregatorze.
Po 8.05.1940, Warszawa. [ŻSS-KK, Michał Weichert], „Sprawozdanie o konferencji z p. [Herbertem] Heinrichem, kierownikiem referatu «Freie Wohlfahrt» w Generalnym Gubernatorstwie, w dniu 8.5.1940” dot. doraźnej pomocy, przydziału produktów żywnościowych i innych, zasiłków dla zamkniętych zakładów leczniczych
[1] Notatka o konferencji z p. [Herbertem] Heinrichem,
kierownikiem referatu „Freie Wohlfahrt” w Generalnym Gubernatorstwie,
z dnia 8.5.1940
Przed przystąpieniem do rozmowy zakomunikował mi p. Heinrich, iż p. dr [Fritz] Arlt, który miał poprzedniego dnia wyjechać na urlop, pozostał jeszcze w Krakowie i chciałby ze mną porozmawiać. Skoro się zwolni, poprosi nas do siebie.
1. Doraźna pomoc
Przystąpiliśmy do omawiania dalszych punktów, niewyczerpanych na konferencji dnia poprzedniego. Na pierwszy punkt wysunąłem sprawę doraźnej pomocy. Już poprzedniego dnia przedstawiłem p. Heinrichowi położenie finansowe Komisji Koordynacyjnej, zarówno na odcinku pomocy wysiedlonym i uchodźcom, jak i na odcinku kuchen. Mam nadzieję, iż po uruchomieniu RGO oraz po powrocie dyrektorów AJDC, wybierających się za granicę, będziemy znowu dysponowali środkami. Rozchodzi się nam teraz o to, byśmy mogli przetrwać ten czas. Zapytuję więc p. Heinricha, czy nie byłby w stanie polecić Zarządowi Miejskiemu Miasta Warszawy, by dał nam pewne sumy, i to nie w gotówce, a w produktach żywnościowych. Trudności bowiem, na jakie napotykamy ostatnio przy zaopatrywaniu kuchen i schronisk dla uchodźców, są prawie nie do przezwyciężenia. Pan Heinrich odpowiedział, iż sprawy te poruszymy w obecności p. dra Arlta.
Tę samą odpowiedź otrzymałem na wysunięte przeze mnie sprawy tyczące się:
2. przydziału produktów kontyngentowych przez Urząd Żywnościowy w Warszawie,
3. przydział mydła dla CENTOS-u, TOZ-u, pralni i schronisk dla uchodźców.
4. Poruszaliśmy z kolei rzeczy sprawy przydziału skóry270, o co zwróciliśmy się do Generalnego Gubernatorstwa pismem z dnia 9 kwietnia b.r.
270 ŻSS-KK w ramach pomocy konstruktywnej organizowała bądź wspierała działalność warsztatów rzemieślniczych, przyjmując na siebie m.in. zdobywanie przydziałów surowców.