cd tabeli
Na ogólną liczbę mieszkańców w miejscowościach objętych naszym obliczeniem w 1940 r. 4 351 593 mieszkańców było 1 611 919 Żydów, czyli odsetek Żydów w tych miejscowościach wynosił przeciętnie 37%. Jeszcze wyższy udział Żydów w większych miastach wykazują najświeższe dane na podstawie kart chlebowych specjalnego koloru dla Żydów.
Miarę konieczności w dziedzinie opieki społecznej mogą dać jednak dać te liczby tylko w połączeniu z danymi obrazującymi stan społeczno-ekonomiczny zarówno ogólnej, jak i żydowskiej ludności. Otóż porównanie w tej dziedzinie o wiele mocniej jeszcze podkreśla różnicę pomiędzy ludnością żydowską a nieżydowską. Niebywałe rozmiary klęski gospodarczej, jaka spadła na kraj w związku z wojną, dotknęły oczywiście wszystkie odłamy i warstwy ludności. Jeśli jednak chodzi o ludność żydowską, to ona, jakieśmy już zaznaczyli wyżej, tym razem znalazła się w wyjątkowo tragicznej sytuacji. Wojna i jej następstwa nie tylko zniszczyły substancję materialną daleko przeważającej części żydowskich placówek gospodarczych, lecz ugodziła w prawne i faktyczne podstawy jej życia gospodarczego. Pozbawienie olbrzymiej większości ludności żydowskiej prawie wszystkich dotychczasowych możliwości zarobkowych przyczyniło się do raptownego niebywałego wzrostu szeregów ekonomicznie słabych, a raczej zupełnie wyrzuconych poza nawias życia gospodarczego i zawodowego jednostek. A te szeregi rosną wciąż dalej, obejmując coraz to większego zastępy ludzi, którzy przed wojną zaliczali się raczej do aktywu opieki społecznej Żydów.
Rozmiary klęski gospodarczej ludności żydowskiej są zbyt wielkie, a wzrost ich zbyt gwałtowny, by można było je ująć w jakiekolwiek liczby. Dla przykładu możemy tylko przytoczyć wyniki jednego niewielkiego fragmentu statystycznego z dziedziny przemysłu i handlu hurtowego. Na 144 żydowskich przedsiębiorstw przemysłowych w Warszawie, wybranych sposobem reprezentatywnym, stwierdzono poza 18 wątpliwymi 94 całkowicie zlikwidowanych. Co do przedsiębiorstw czynnych, to zatrudniają one przeciętnie zaledwie 40% dawnego personelu (grudzień 1939). Nie mniejsze spustoszenie poczyniła wojna w żydowskim handlu hurtowym; z 27 przedsiębiorstw handlowych zlikwidowanych zostało 17. Niestety, nie rozporządzamy odnośnymi danymi dla zbadanych przedsiębiorstw nieżydowskich. Dla porównania możemy jednak podać, że wśród 300 przedsiębiorstw nieżydowskich w Warszawie zaobserwowano 22 nowo