RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 248 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 248


kuchniami ludowymi i dziecięcymi, internatami, schroniskami i azylami dla przesiedleńców, utrzymując przy tym 9 ambulatoriów, 3 zakłady chirurgiczne i 2 położnicze, a ponadto prowadzi punkt darmowego wydawania leków, podczas gdy specjalna Komisja Walki z Epidemiami uruchamia wydziały sanitarne, kolumny dezynfekcyjne, zakłady kąpielowe i pralnie oraz rozwija zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjną przy pomocy komitetów domowych i dzielnicowych.
To, co przytoczono powyżej, odnosi się do miasta Warszawy. W kwietniu tego roku w dystrykcie warszawskim działało 68 komitetów pomocy, które – oprócz miejscowej biednej ludności – opiekowały się 31 699 przesiedleńcami i uchodźcami, 64 [kuchnie] ludowe321


                                                                         [tłum. z j. niem. Maja Gąssowska]


ARG II 118/39 (Ring. II/2)
Opis: odpis, mps, j. niem., 223×289 mm, k. 1, s. 1.
Dok. był przechowywany w segregatorze.



Po 15.05.1940, Warszawa. [ŻSS-KK, Michał Weichert], „Notatka o konferencji z dyrektorem Banku Emisyjnego p. F[eliksem] Młynarskim z dnia 15 maja 1940 r.” dot. kredytu dla ŻSS-KK


                                                 [1] Notatka
      o konferencji z dyrektorem Banku Emisyjnego p. F[eliksem] Młynarskim
                                            z dnia 15 maja 1940 r.


Obecni: Prezes F[eliks] Młynarski, prezes A[braham] Gepner, dr M[ichał] Weichert.


W wyniku konferencji z pp. ks. [Januszem] Radziwiłłem i hr. [Adamem] Ronikierem, prezesem i wiceprezesem RGO, w dniu 14 maja 1940 r. dr Weichert zwrócił się do pana min. [Janusza] Machnickiego z prośbą o uzyskanie u dyrektora Młynarskiego przyjęcia dla pp. prezesa Gepnera i dra Weicherta. Wobec tego, iż p. dyr. Młynarski bawił w Warszawie, należało skorzystać z okazji. Na prośbę p. min. Machnickiego p. dyr. Młynarski wyznaczył przyjęcie na dzień 15 maja 1940 r. o godz. 13.30.
Pan prezes Gepner zagaja konferencję i oświadcza, iż zwraca się do p. prezesa Młynarskiego o poradę i pomoc dla Komisji Koordynacyjnej ŻSS. Chodzi o uzyskanie kredytu na cele Komisji Koordynacyjnej za hipotecznym poręczeniem. Celem zasilenia środków Komisji Koordynacyjnej żydowscy właściciele nieobciążonych nieruchomości gotowi są zagwarantować pożyczkę udzieloną Komisji Koordynacyjnej hipotekami swoich nieruchomości.



321 Tekst urywa się w pół zdania.