RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 294 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 294


Po 21.06.1940, Warszawa. [ŻSS-KK, Michał Weichert], „Sprawozdanie z konferencji w Wydziale Ludnościowym i Opieki Społecznej Guberni Generalnej dnia 21 czerwca 1940 r.” dot. „Haupthilfsausschuss”, stosunku rad żydowskich do ŻSS, subwencji dla ŻSS, wysiedlenia Żydów z Krakowa


                                                                                                            [1] Wt/hs
                                             Sprawozdanie
                  z konferencji w Wydziale Ludnościowym i Opieki Społecznej
                               Guberni Generalnej dnia 21 czerwca 1940 r.
Obecni:
P. dr [Fritz] Arlt
P. [Herbert] Heinrich
P. płk Wieck
P. prezes M[arek] Bieberstein
P. dyr. J[ózef] Jaszuński
P. dr M[ichał] Weichert


1. „Haupthilfsausschuss”
Na wstępie p. dr Arlt zakomunikował obecnym, iż w piątek dnia 28 bm. o godz. 16 odbędzie się pierwsze posiedzenie „Haupthilfsausschuss” – organizacji reprezentującej polską Radę Główną Opiekuńczą, ukraińską Radę Główną Opiekuńczą oraz Żydowską Samopomoc Społeczną. Na to posiedzenie p. dr Arlt zaprasza p. prezesa Biebersteina jako przedstawiciela Żydów oraz p. dra Weicherta w charakterze gościa.


2. Rady Żydowskie a ŻSS
Na wczorajszej konferencji z p. Heinrichem umówiono się, iż sprawy subsydiów państwowych i komunalnych, Doradców przy Szefach Dystryktów oraz stosunek rad żydowskich do organizacji Żydowskiej Samopomocy Społecznej będą przedmiotem obrad w obecności p. dra Arlta.
W sprawie stosunku rad żydowskich do ŻSS p. dr Arlt oświadczył, iż z wyjątkiem dwóch miast rady żydowskie zostały dawniej już podporządkowane starostom grodzkim względnie powiatowym. W tych dwóch miastach (Warszawa i Kraków) ostatnio uregulowano sprawę w analogiczny sposób. Obecnie więc sprawy opieki społecznej (zarówno polskiej, jak i ukraińskiej i żydowskiej) są scentralizowane w Referacie „Freie Wohlfahrt”393, kierowanym przez p. Heinricha, a sprawy żydowskie są scentralizowane w referacie żydowskim, oba zaś referaty podporządkowane są jako kierownikowi p. drowi Arltowi.
Prof. Bieberstein wyjaśnia, iż mówiąc o stosunku rad żydowskich do ŻSS, mieliśmy na myśli uregulowanie sprawy, które z ciał wykonywa poszczególne działy opieki



393 Referat Dobrowolnej Opieki Społecznej w Wydziale Administracji Wewnętrznej Urzędu GG – [Podwydział] Spraw Ludnościowych i Opieki Społecznej.