RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 300 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 300


3. Pomoc prawna
Wręczyłem p. Heinrichowi notatkę do wiadomości o organizowaniu działu pomocy prawnej w ramach ŻSS.


4. Zwolnienie pracowników ŻSS od obowiązku ubezpieczenia
W powyższej sprawie wręczyłem p. Heinrichowi notatkę.


5. Kradzież darów amerykańskich
Prezes Bieberstein wręczył notatkę o dalszych wypadkach kradzieży darów amerykańskich na kolejach.


6. Sprawy finansowe Komisji Koordynacyjnej Żyd[owskiej] Samopomocy Społecznej
P[an] Heinrich zakomunikował mi, że dzisiaj omówił z naczelnikiem Wydziału p. drem [Friedrichem] Siebertem kilka spraw poruszanych przeze mnie. [2] W pierwszym rzędzie była omawiana sprawa finansów Komisji Koordynacyjnej, którą p. Heinrich omawiał z p. dyr. [Karlem] Laschtowiczką. Otóż p. dr Siebert wystosuje pismo do p.o. Prezydenta Miasta Warszawy dra [Ludwiga] Leista, aby pewna część dochodu z podatku od biletów tramwajowych była przekazywana Komisji Koordynacyjnej404.
Na moje zapytanie, czy p. dr Siebert wydał też polecenie co do udzielenia nam zaliczki, p. Heinrich odpowiedział, iż p. Laschtowiczka temu się sprzeciwił ze względu na finansowe położenie m[iasta] Warszawy, która nie posiada pieniędzy.
Jednocześnie p. Heinrich zakomunikował, iż cała kwota wpłacona przez Żydów z tytułu nowo wprowadzonego podatku obywatelskiego (Bürgersteuer)405, ogłoszonego w nr 44 cz. I Dziennika Rozporządzeń Guberni Generalnej 6 bm., jest przeznaczona na żydowską opiekę społeczną i będzie przelana do kas ŻSS. W tej sprawie będzie wydany okólnik do władz miejscowych.


7. Ghetto w Mińsku Maz[owieckim]406
W powyższej sprawie odbywają się obecnie telefoniczne rozmowy między urzędem p. dra Sieberta a Szefem Dystryktu w Warszawie.



404 Od 1 lipca 1940 r. w Warszawie wprowadzono dopłatę do cen biletów tramwajowych w wysokości 5 gr od biletu. Dodatkowy dochód miał być przeznaczony na potrzeby opieki społecznej dla warszawiaków. Weichert natychmiast wystąpił do Urzędu Szefa Dystryktu z prośbą o przeznaczenie części dochodu z tego źródła na opiekę nad ludnością żydowską, stanowiącą 30% ludności miasta. Zob. AŻIH, ŻSS, 211/179, k. 2.
405 Rozporządzenie generalnego gubernatora z 27 czerwca 1940 r. nakładało na wszystkich pełnoletnich mieszkańców GG daninę, której wysokość określano na podstawie wielkości dochodów miesięcznych. Daninę miały pobierać gminy, ⅓ pozostawiać do swojej dyspozycji, a ⅔ przekazywać starostom powiatowym. Dochód z niej miał być przeznaczony na cele opieki społecznej. Zob. „Dziennik Rozporządzeń GG”, 6 lipca 1940, nr 44, cz. 1, s. 211–213; por. dok. 112.
406 Zarządzenie o utworzeniu getta w Mińsku Mazowieckim wydano w czerwcu 1940 r. RŻ w Mińsku wysyłała rozpaczliwe apele do władz z prośbą o zaniechanie lub odroczenie zarządzenia, załączając oświadczenia lekarzy miejskiego i powiatowego oraz polskiego burmistrza. W sprawie pośredniczyła ŻSS-KK. Zob. AŻIH, ŻSS, 211/114, k. 1, 3; ibidem, 211/702, k. 1–4.