11. Wysiedlenie Żydów z Krynicy409
Na moje zapytanie odpowiedział p. Heinrich, iż w tej sprawie nie zaszło nic nowego. Jest mało nadziei, by sprawa ta została załatwiona pozytywnie.
12. Przesiedlenie Żydów z Krakowa
Przy tej sposobności p. Heinrich poruszył sprawę przesiedlenia Żydów z Krakowa i zakomunikował nam, iż nie jest ona jeszcze rozstrzygnięta. W ostatnich dniach odroczono w związku z widokiem na rychły pokój załatwienie całego szeregu najróżnorodniejszych spraw do czasu po wojnie410.
13. Niedostarczanie węgla Żydom w Krakowie
Na zapytanie prezesa Biebersteina p. Heinrich odpowiedział, iż w powyższej sprawie naczelnik p. dr Siebert komunikuje się wprost z Urzędem Zaopatrywania w Węgiel, by wpłynąć na zmianę decyzji krzywdzącej Żydów, a zwłaszcza Gminę, na potrzeby opieki społecznej.
14. Dary AJDC z Wilna
P[an] Heinrich zakomunikował nam, iż w sprawie darów AJDC z Wilna, Niemiecki Czerwony Krzyż nie otrzymał odnośnego wniosku. Informacji tej udzielił p. Heinrichowi p. dr [Louis] Sanne, do którego p. Heinrich zwrócił się na skutek zażalenia p. [Izaaka] Bornsteina, iż dotąd nie ma zezwolenia na przywóz wspomnianych darów411. Przy tej sposobności p. Heinrich wspomniał, iż p. dyr. Laschtowiczka zakomunikował mu, że dla AJDC nadeszło 900 000 zł do Banku Komercyjnego.
15. Obowiązek kłaniania się412
Na moje zapytanie odpowiedział p. Heinrich, iż sprawę tę poru[szył] u p. dr. Sieberta i że odeszło pismo do Warszawy z prośbą o wyjaś[nie]nie.
[4] 16. Nieprzyjmowanie listów zagr[anicznych] od Żydów
W powyższej sprawie p. Heinrich nie otrzymał jeszcze przyrzeczonego wyjaśnienia od Dyrekcji Poczty. Na moją prośbę przyrzekł upomnieć się o nie.
ARG II 119/6 (Ring. II/3)
Opis: oryg. lub odpis, mps, j. pol., 210×278 mm, drobne uszkodzenia i ubytki tekstu, k. 4, s. 4.
Dok. był przechowywany w segregatorze.
409 Krynica (pow. Nowy Sącz). Ostatecznie Żydów wysiedlono z Krynicy 15 listopada 1940 r. Zob. AŻIH, ŻSS, 211/621, k. 18–21.
410 22 czerwca 1940 r. podpisano rozejm w Compiègne, będący kapitulacją Francji w wojnie z III Rzeszą.
411 Był to transport mydła i tekstyliów. Zob. AŻIH, AJDC, 210/150 i 719.
412 Obowiązek kłaniania się umundurowanym Niemcom przez Żydów nie został uregulowany żadnym przepisem. Niektórzy Niemcy wymagali tego od przechodniów, inni reagowali na ukłon agresywnie. Kwestię tę roztrzygnęło rozporządzenie pełnomocnika szefa dystryktu na miasto Warszawę Ludwiga Leista z 8 października 1940 r., nakazujące Żydom ustępowanie miejsca na chodniku