RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 317 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 317


II. GHETTO W WARSZAWSKIM POWIECIE
Na moje zapytanie odpowiedział p. Heinrich, iż zarządził wstrzymanie wykonania ghetta w Mińsku Mazowieckim437. Gdy zapytałem, jak się sprawa przedstawia w innych miejscowościach powiatu warszawskiego, p. Heinrich odpowiedział, iż tam rzeczy mają się inaczej. W Mińsku Mazow[ieckim] było nonsensem wpakować 6000 Żydów na dwie uliczki, ale w innych wypadkach, kiedy nie ma rażących nonsensów, p. Heinrich nie widzi potrzeby interweniowania.


III. USUWANIE PRACOWNIKÓW ŻYDOWSKICH
W tej sprawie zakomunikował mi p. Heinrich, iż zostały wydane instrukcje, by nie usuwać pracowników Żydów. Co się zaś tyczy proponowanego przeze mnie swego czasu przyjmowania Żydów na posady (Neuaufnahme), to sprawa jest obecnie omawiana przez odpowiednie czynniki. Zwróciłem uwagę p. Heinricha, że nie rozchodzi się o przyjmowanie nowych pracowników, a o powrót do pracy dotychczasowych, którzy zostali wydaleni bezprawnie438.


[2] IV. WYSIEDLENIE ŻYDÓW Z KRAKOWA
P[an] Heinrich zadzwonił do p. majora Ragi, komunikując mu, iż w tej chwili ma u siebie Żydowską Samopomoc Społeczną i prosi go, by pofatygował się do niego. P[an] major Raga zjawił się natychmiast i z miejsca zakomunikował nam, że z dniem 16 sierpnia o godz. 0 rozpocznie się przymusowe wysiedlanie całej ludności żydowskiej z Krakowa, przy czym 1000 osób dziennie ma opuszczać Kraków439. Obowiązkiem ŻSS będzie zaopatrywać wysiedleńców w żywność na przeciąg 3 lub 4 dni.
Odpowiedziałem, iż nie jesteśmy do tej chwili zatwierdzeni, nie posiadamy rozbudowanej organizacji na prowincji, nie możemy więc podejmować się tak ciężkich zadań, poza tym nie rozporządzamy odpowiednimi środkami na ten cel.
P[an] Heinrich odpowiedział, że pieniądze na ten cel otrzymamy z majątków żydowskich, a porozumieć się możemy z istniejącymi komitetami, a gdzie ich nie ma, to z radami żydowskimi.
P[an] dr Wielikowski zwrócił uwagę, iż pismo wystosowane swego czasu do prezesa Rady Żydowskiej nie dotyczyło wszystkich Żydów. W Krakowie mieli pozostać kupcy, rzemieślnicy oraz wykwalifikowani robotnicy.
P[an] major Raga odpowiedział, iż to się tyczy porządku wysiedlenia, a nie zasady. W pierwszym rzędzie mają opuścić Kraków ludzie niemający rodziny oraz stałego zajęcia. Na wszystkich innych przyjdzie kolej. Władze chcą, ażeby Kraków został zupełnie odżydzony (Judenrein).
Zarówno p. dr Wielikowski, jak i ja wskazaliśmy ponownie na trudność zadania przewyższającego nasze siły. P[an] Heinrich odpowiedział, iż pomoc, której mamy udzielić wysiedleńcom, jest pierwszym wielkim zadaniem postawionym ŻSS.



437 Zob. przyp. przy dok. 99. Ostatecznie getto w Mińsku Mazowieckim powstało w październiku 1940 r.
438 Zob. przyp. przy dok. 91.
439 Zob. przyp. przy dok. 98.