Po 25.07.1940, Warszawa. [ŻSS-KK, Michał Weichert], „Sprawozdanie z konferencji z p. [Heinrichem] Bollenbachem w Wydziale Opieki Społecznej Prezydenta Miasta w dniu 25 lipca 1940 r.” i „Notatka o wizycie p. Bollenbacha w Domu Starców przy ul. Górczewskiej 9 w dniu 25 lipca 1940 r.” dot. podatku rozrywkowego na rzecz ŻSS, fermy rolniczej na Grochowie, zezwolenia na osiedlenie 100 rodzin w Otwocku
[1] Sprawozdanie
z konferencji z p. [Heinrichem] BOLLENBACHEM w Wydziale
Opieki Społecznej Prezydenta Miasta w dniu 25 lipca 1940 roku
I. KONFERENCJA U PREZYDENTA MIASTA DRA [LUDWIGA] LEISTA
Zapytałem p. Bollenbacha, czy by mógł uzyskać dla przedstawicieli ŻSS Komisji Koordynacyjnej posłuchanie u p. Prezydenta Miasta w celu omówienia spraw finansowych oraz zaopatrywania w produkty kontyngentowe. P[an] Bollenbach odpowiedział, iż w tej sprawie należy się porozumieć z p. [Karlem] Massingiem.
II. PODATEK ROZRYWKOWY NA RZECZ ŻSS KOMISJI KOORDYNACYJNEJ
Zapytałem p. Bollenbacha, jak się zapatruje na sprawę opodatkowania rozrywek żydowskich na rzecz ŻSS w Warszawie. O ile p. Bollenbach wyrazi zasadniczo swą zgodę, wystąpimy z odnośnym podaniem. Mamy zamiar opodatkować bilety w żydowskich lokalach rozrywkowych, względnie w kinach oraz teatrach żydowskich, jeżeli kina i teatry zostaną otwarte440. Nie jest też wykluczone, byśmy jedno lub co najwyżej dwa przedsiębiorstwa prowadzili we własnym zakresie. Mamy propozycje fachowców stworzenia spółki z nimi, ale zastanawiamy się, czy prowadzenie imprez rozrywkowych nie wykracza poza ramy naszej działalności.
P[an] Bollenbach odpowiedział, iż nie widzi trudności w prowadzeniu imprez, jeżeli dochód ich jest przeznaczony na nasze cele. Radziłby nam jednak nie wchodzić w spółkę z przedsiębiorstwami, a prowadzić imprezy we własnym zarządzie, angażując fachowców na kierownicze stanowiska i opłacając ich w należyty sposób.
III. FERMA ROLNICZA NA GROCHOWIE
Zakomunikowałem p. Bollenbachowi, iż ferma rolnicza drży o swój inwentarz. Zapytuję więc, czy p. Bollenbach nie byłby skłonny wydać zaświadczenie analogiczne do zaświadczenia wydanego Domowi Starców, iż inwentarz fermy grochowskiej nie podlega rekwizycji bez porozumienia się z Wydziałem Opieki Społecznej Prezydenta Miasta. W związku z tym zapytałem, czy p. Bollenbach nie chciałby odwiedzić fermy grochowskiej. Wobec tego, iż w niedzielę wyjeżdżam do Krakowa, proponowałbym odwiedzenie fermy w piątek lub sobotę.
440 Wydział Zbiórki Pieniężnej SPS pobierał opłaty konsumpcyjne od kart wstępu do lokali rozrywkowych co najmniej od stycznia 1941 r. Pozycja taka pojawiła się w budżecie RŻ w maju 1941 r. Pierwszy teatr żydowski uruchomiono w grudniu 1940 r. Władze nie zgodziły się na otwarcie kina w getcie. ŻSS-KK, a także później ŻKOM nie prowadzili żadnych lokali rozrywkowych. Zob. dok. 182; R. Sakowska, Ludzie z dzielnicy zamkniętej…, s. 73–74, 80, 121.