RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 339 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 339


schronisko dla emigrantów. Dysponuje ona 2 dużymi i 4 mniejszymi sypialniami, kuchnią, łazienką i pralniami, izolatką, pokojem chorych i gabinetem lekarskim. W sypialniach znajdują się szafki na bieliznę, podczas gdy szafy na ubrania stoją w przedpokojach. Dorastające dziewczynki są zatrudnione w szwalni. Dzieci są niedożywione, personel od czerwca nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia, wyposażenie nie jest uzupełniane, szczególnie brakuje mydła. Zakład nie otrzymuje żadnego przydziału mleka, przydział chleba jest niewystarczający, od maja bieżącego roku dzieci w ogóle nie otrzymują mięsa.


III. Schroniska dla przesiedleńców i uchodźców
7) Azyl dla przesiedleńców – ul. Spokojna 13 – znajduje się w budynku szkoły, przebywa w nim obecnie 738 osób, w tym 366 mężczyzn i 372 kobiety, jest wśród nich 267 dzieci w wieku poniżej 14 lat i 63 starców. To schronisko, składające się z 27 pomieszczeń mieszkalnych, zostało powołane do życia 6 kwietnia bieżącego roku z inicjatywy pana dr. [Kurta] Schrempfa, radcy medycznego476, i zastąpiło wiele mniejszych schronisk, które zlikwidowano z powodów sanitarnych. W schronisku trzeba było przebudować kuchnię – zainstalowano nowy kocioł, ponadto naprawiono 2 kotły do centralnego ogrzewania, jeden bojler i kilka rur. Brakuje sienników (400)477, koców wełnianych, poduszek, prześcieradeł, ubrań męskich i damskich oraz dziecięcych, bielizny, obuwia, szczególnie zaś opatrunków, lekarstw, mydła. Podobnie należałoby zabezpieczyć węgiel do centralnego ogrzewania [5] i na potrzeby kuchni przed nadciągającą zimą. Niedawno ŻSS był zmuszony poinformować Radę Żydowską, że nie jest w stanie dalej zajmować się sprawowaniem opieki nad mieszkańcami domu przy ul. Spokojnej 13 ani kierować administracją tego schroniska.
8) Schronisko dla przesiedleńców – ul. Długa 29 – przebywają w nim obecnie 223 osoby, w tym 44 dzieci w wieku poniżej 14 lat oraz 32 starców w wieku powyżej 60 lat. Mieszkańcy są zakwaterowani w 24 pokojach, a ponadto jest jeszcze pokój do zabaw dla dzieci. Przesiedleńcy i uchodźcy uskarżają się nad brak ubrań, bielizny i butów. Niektórzy nie mogą z tego powodu wychodzić na zewnątrz. Z sanitarnego punktu widzenia schronisko uchodzi za zakład modelowy, natomiast wyżywienie mieszkańców pozostawia wiele do życzenia: w budynku nie ma kuchni. Do chwili obecnej starania o pozyskanie dodatkowych środków żywnościowych są bezskuteczne.


IV. GOSPODARSTWO ROLNE NA GROCHOWIE
Gospodarstwo rolne na Grochowie obejmuje 68 polskich mórg478; stanowi własność Gminy Żydowskiej w Warszawie i jest przeznaczone do rolniczego przysposobienia zawodowego żydowskiej młodzieży. W chwili obecnej w gospodarstwie pracuje 41 młodych chłopców i dziewcząt, spośród których tylko część w nim mieszka. Do tego, aby wszyscy mogli być tu zakwaterowani, trzeba by jeszcze dobudować 2 pomieszczenia, co wiązałoby się z poniesieniem kosztów w wysokości 11 000,– zł. Doprowadzenie do końca bardzo zaawansowanej budowy stajni wymaga 4000,– zł. Obecnie gospodarstwo



476 Właściwy tytuł to naczelny lekarz miejski.
477 Lekcja niepewna.
478 1 morga = 0,55 ha.