RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 345 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 345


[10) Sprawy] emigracyjne
[Pan Bo]rnstein oświadcza, że cały szereg rodzin posiadających moż[liwości] emigracyjne nie może wyjechać z powodu trudności otrzymania [dokumentów] wyjazdu. Zapytuje, czy można w tym kierunku coś pomóc.
P[an] Heinrich oświadcza, że po otrzymaniu odpowiedniego wniosku wyjaśni tę sprawę.


11) Emisja obligacji na cele opieki społecznej i konstruktywnej pomocy w Gen[eralnym] Gub[ernatorstwie]
P[an] Bornstein referuje o odbytej konferencji z p. [Feliksem] Młynarskim, prezesem Banku Emisyjnego, w sprawie ewentualnej emisji 5–10 milionów zł na powyższe cele. P[an] prezes Młynarski uważa powyższą sprawę za bardzo ważną i możliwą do przeprowadzenia, należy jednak wyjaśnić, kto będzie emitentem tej pożyczki. Według niego mógłby nim być Związek Gmin Żydowskich, względnie Związek instytucji społecznych. Po wyjaśnieniu sprawy emitenta należy zgłosić wniosek do Banku Emisyjnego i wówczas nie będzie przeszkód dla uzyskania zezwolenia na emisję. P[an] prezes Młynarski jest zdania, że dla zapewnienia plasowania tej pożyczki należałoby uzyskać zgodę Jointu, iż z przyszłych subwencji część pójdzie na pokrycie wylosowanych obligacji. Termin pożyczki: 4–5 lat. Oprocentowanie: 3–4% rocznie. P[an] Młynarski jest również zdania, że część banków prywatnych zakupi obligacje. P[an] Bornstein wreszcie uważa, że po umożliwieniu Żydom – przez odblokowanie im części kapitałów – nabycia obligacji można liczyć na realizację tego projektu.
P[an] Heinrich odpowiada, że projekt ma szanse powodzenia i że Urząd Generalnego Gubernatora przychylnie odnosi się do tego projektu. Prosi o złożenie projektu do Urzędu490.


12) Sprawa p. Benkla
P[an] Bornstein prosi o interwencję w sprawie byłego pracownika Jointu, p. [Stanisława] Benkla491.



490 Projekt pożyczki na cele żydowskiej opieki społecznej opracował krakowski działacz ŻSS H. Löwenhertz we wrześniu 1940 r. Projekt zakładał wydanie obligacji na 25 mln zł; liczono, że zostaną one wykupione zarówno przez osoby prywatne, jak i zarządy miejskie, instytucje kredytowe i ubezpieczeniowe oraz gminy żydowskie. Żydzi mieli czerpać środki na obligacje ze swoich kont, które w tym celu miano odblokować. Projekt pożyczki kilkakrotnie modyfikowano. Nie doszło do jego realizacji. Zob. AŻIH, AJDC, 210/74.
491 Mec. Stanisław Benkiel (zob. słownik) został aresztowany w związku z tzw. sprawą Kotta. Kazimierz Andrzej Kott działał w organizacji małego sabotażu pn. Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa (PLAN). 14 stycznia 1940 r. policja aresztowała kilkudziesięciu działaczy PLAN, Kottowi udało się jednak uciec z gmachu Gestapo. Powołując się na żydowskie pochodzenie Kotta, Niemcy aresztowali 255 Żydów jako zakładników, liczyli bowiem na współpracę RŻ przy odnalezieniu zbiega. Weichert twierdzi, że aresztowania odbywały się według listy alfabetycznej, dobór aresztowanych był więc przypadkowy. Działacze KK i AJDC wielokrotnie interweniowali w sprawie zwolnienia zatrzymanych wtedy pracowników KK Benkla i Izaaka Briańskiego. W sierpniu 1940 r. RŻ uzyskała dwa wykazy imienne aresztantów: zmarłych i wciąż więzionych. Briański