RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 372 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 372


10. zbiórki gotówki i darów w naturze, za zezwoleniem naczelnika powiatu w obrębie powiatu względnie miasta przeprowadzać.
11. stawiać w przynależnych urzędach wnioski o udzielenie państwowych i gminnych środków na przeprowadzenie zadań opieki społecznej.


ARG II 28A (Ring. II/13)
Opis: odpis, mps, j. pol., 225×289 mm, k. 12, s. 12.



05.1940, Kraków. N.N., Protokół posiedzenia przedstawicieli organizacji opiekuńczych dot. centralnej organizacji opieki społecznej, statutu RGO, roli AJDC, kontaktów z RŻ


[1] aa[…]aa [m]aja 1940 r.


aa[…]aa [dr Chaim Hilfstein, Izaak Borns]tein, dyr. b[…]b Leinkram538, inż. A[rtur] Reinberg, aa[…]aa [Eliasz Tis]ch, dr [Michał] Weichert, dr [Juda] Zimmermann539.


[Dr Hilfstei]n zagaja dyskusję o formach opieki społecz[nej] aa[…]aa kategorię, a mianowicie, na opieką społeczną aa[…]aa jako samopomoc społeczną, oraz na filantropię. aa[…]aa [for]mę [samopo]mocy chciałby widzieć wykonywaną przez czynnik [społeczny] aa[…]aa drugi oddałby w ręce gmin żydowskich. Sądzi, że prace [w tej dzie-]dzinie muszą podlegać kontroli czynnika nadrzędnego, jakim [w tym wyp]adku byłby Joint.
[Dyr. Bo]rnstein proponuje dyskusję na temat [struktury?] opieki społecznej: kto ją ma wykonywać i czyjej ma podlegać [kontroli?].
[Sprawa] funduszów: jak wielkie są potrzebne, czy je wwozić w gotów[ce, czy] też w materiałach.
[Sprawa] organizacji pomocy społecznej: instytucje lokalne i kon[trolne] – nadrzędne.
[W kw]estii organizacyjnej gmin: wyjaśnia przy tym, że jest propo[zycja] zwołania prezesów gmin dystryktowych przez przewodniczącego [gmi]ny Krakowa na 25 i 26 bm.
Dr Weichert informuje o zmianie koncepcji w sprawie RGO: mają powstać trzy sektory narodowościowe o osobowości prawnej. Odczytuje i komentuje projekt statutu RGO przedstawiony przez czynniki krakowskie i warszawskie. Zgadza się z dr. Hilfsteinem o konieczności kontroli Jointu jako instytucji nadrzędnej, sądzi jednak, że



538 Bernard Leinkram, członek Komitetu Miejskiego w Krakowie, później Rady Żydowskiej, w której odpowiadał za przesiedlenia. Zob. K. Zimmerer, Zamordowany świat…, s. 15
539 Juda Zimmermann, przed wojną działacz krakowskiego magistratu i ławnik. W czasie wojny doradca ŻSS przy szefie dystryktu krakowskiego, zwolniony po tym, jak odkryto, że przed wojną był członkiem loży masońskiej. Przebywał w obozie w Płaszowie. Zob. Weichert, cz. I, s. 102; AŻIH, ŻSS, 211/995, 211/107, 211/921.