RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 397 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 397


Punkt dla jeńców. Przy ul. Ś[wię]tojerskiej 34 czynny jest Punkt Opieki nad powracającymi jeńcami557, utrzymywany przez ŻSS. Podopieczni otrzymują pożywienie, odzież i noclegi.
W miesiącu kwietniu br. zarejestrowano na punkcie 465 nowo przybyłych jeńców.
Przebywający na punkcie otrzymali w miesiącu sprawozdawczym 7101 posiłków (śniadania, obiady, kolacje). Ogółem wydano do dnia 1 maja 1940 r. 16 317 posiłków. W kwietniu wydano jeńcom zarejestrowanym na punkcie 663 sztuk odzieży.


                                   [6] Wydział Pomocy Indywidualnej
Wydział Pomocy Indywidualnej utworzony został dla obsługiwania jednostek, które nie mogą lub nie chcą – ze względów natury osobistej bądź społecznej – korzystać z ogólnej akcji pomocy o charakterze masowym. Jednostki te należy traktować w sposób wyjątkowo oględny i dyskretny, aby forma pomocy nie kolidowała z ich pojęciem godności osobistej i przeszłością życiową.
Wydział w pierwszym rzędzie podjął starania w sprawie uruchomienia – w porozumieniu z Wydziałem Kuchen Ludowych i pod jego zarządem – kilku kuchen specjalnego typu, które mogłyby obsługiwać wspomnianą kategorię osób. W kwietniu czynna była jedna kuchnia tego typu przy ul. Orlej 13 (ostatnio uruchomiono drugą kuchnię przy pl. Żel[aznej] Bramy 3).
W miesiącu sprawozdawczym Wydział dokonał przydziału 274 bonów na paczki żywnościowe i 132 kartek na bezpłatne pranie bielizny. Za pośrednictwem TOZ udzielono 46 petentom pomocy lekarskiej.
Petenci byli przyjmowani przez biuro Wydziału tylko do 18 kwietnia br. W końcu miesiąca przyjmowanie nowych deklaracji zostało chwilowo wstrzymane.


                                             Pomoc Konstruktywna
Komisja Pomocy Konstruktywnej przy Sekcji Opieki nad Uchodźcami i Pogorzelcami w skromnych ramach swego budżetu kontynuowała działalność w zakresie niesienia pomocy konstruktywnej fachowcom i rzemieślnikom. Komisja zajmuje się również badaniem możliwości pracy dla bezrobotnych różnych zawodów.
W miesiącu sprawozdawczym omówione zostały następujące sprawy: 1) projekt odbudowy i uruchomienia farmy rolniczej w Grochowie558, 2) kwestia pomocy dla domokrążców – szmaciarzy559, 3) sprawa uregulowania dostawy surowców dla warsztatów szewskiego i krawieckiego obsługujących uchodźców, a w szczególności wykorzystania zebranych zapasów starej odzieży i obuwia.
Między innymi postanowiono: 1) Utworzyć przy Komisji specjalny Referat Rolniczo-Ogrodniczy, 2) Zbadać projekt utworzenia spółdzielni wytwórczych dla zatrudnienia



557 Zob. przyp. przy dok. 33.
558 We wrześniu 1939 r. ferma została zbombardowana, gospodarstwo splądrowane, mieszkańcy zaś w większości opuścili Warszawę, udając się na teren okupacji sowieckiej. Wiosną 1940 r. grupa chaluców powróciła do Warszawy.
559 Tj. zbieraczy szmat jako surowców wtórnych. Zob. przyp. przy dok. 33.