VI. Świetlice dla dzieci na punktach
W okresie sprawozdawczym czynnych było w szeregu punktów dla uchodźców 19 świetlic dla dzieci, pozostających pod opieką 19 świetliczanek. Liczba podopiecznych dzieci w tych świetlicach wynosiła 860.
VII. Opieka sanitarno-lekarska nad ubogą ludnością
Referat Sanitarny przy Sektorze Społecznym przystąpił w okresie sprawozdawczym do tworzenia komisji sanitarnych przy Dzielnicowych Komitetach Społecznych. Zorganizowano i uruchomiono 3 komisje dzielnicowe na terenie Warszawa-Północ. W innych dzielnicach komisje sanitarne były jeszcze w kwietniu w stadium organizacyjnym.
VIII. Pomoc lekarska dla ubogich chorych w Warszawie
W okresie sprawozdawczym (do 25 kwietnia br.) w ambulatoriach TOZ-u przyjęto 2327 pacjentów, w punkcie opatrunkowo-chirurgicznym – 2135, w gabinecie światłoleczniczym i diagnostycznym – 489. W poradniach a) dla dzieci – przyjęto 404 dzieci, b) przeciwgruźliczej – zanotowano 138 wypadków gruźlicy, c) dermatologicznej – przyjęto 902 chorych. Stacja szczepień ochronnych dokonała 1935 zabiegów, z gabinetu dentystycznego korzystało 1603 pacjentów.
W szpitalach i zakładach subwencjonowanych przez TOZ umieszczono 296 chorych. 1714 chorych skierowano do lekarzy specjalistów, względnie skierowano lekarzy do chorych. Pielęgniarki i felczerów skierowano do chorych w domu w 300 wypadkach.
[10] W Stacjach Opieki nad Matką i Dzieckiem zarejestrowanych było 757 dzieci. W ognisku TOZ-u znalazło opiekę 150 dzieci, którym wydano 3450 posiłków. Dzieci pozostają pod stałą opieką lekarza, pielęgniarki i 3 opiekunek,.
W kwietniu czynnych było przy TOZ-ie 25 kuchen i punktów rozdawnictwa. Ilość dożywianych w nich dzieci wynosiła 13 590.
Opieka nad Dzieckiem
Trudności finansowe, z jakimi zmagała się organizacja CENTOS w okresie sprawozdawczym, uniemożliwiły dalszą rozbudowę placówek opieki nad dziećmi ubogiej i bezrobotnej ludności żydowskiej w Warszawie. Mimo to czyniono największe wysiłki, aby akcja pomocy dla dzieci i sierot na wszystkich odcinkach nie uległa uszczupleniu.
W miesiącu kwietniu pod całkowitą lub częściową opieką CENTOS-u pozostawało 13 internatów, w których ilość wychowanków w ciągu miesiąca wzrosła do 1700. Największą ilość sierot i dzieci opuszczonych przyjął nowy internat w Zatrzebiu (pod Falenicą)561, który w chwili obecnej roztacza opiekę nad 140 dziećmi. Znaczną ilość wątłych i chorowitych dzieci przygarnęło sanatorium w Miedzeszynie, w którym z opieki wychowawczej i lekarskiej korzysta 160 dzieci. Powiększyła się również ilość wychowanków w innych zakładach CENTOS-u.
561 Zatrzebie (pow. Warszawa, obecnie część dzielnicy Wawer w Warszawie). Po zamknięciu getta warszawskiego internat ten został zlikwidowany, a dzieci przeniesiono do różnych placówek CENTOS-u w getcie, m.in. do internatu dla chłopców przy Gęsiej 6/8. Zob. Dzieci, s. 75.