RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 405 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 405


[13] Wydział Pracy Społecznej czyni starania zmierzające ku stałemu rozszerzeniu zastępu działaczy i pracowników honorowych skupiających się dookoła ŻSS. Do dyspozycji akcji świątecznej np. stanęło 300 pracowników honorowych wg listy dostarczonej przez W[ydział] P[racy] S[połecznej]. Wydział werbuje również do współpracy kobiety – działaczki filantropijne – które czynne są przeważnie w dziedzinie opieki nad ubogą dziatwą.


                             Pomoc prawna dla ubogiej ludności żydowskiej
Zadaniem Wydziału Prawnego ŻSS jest udzielanie najuboższej ludności żydowskiej bezpłatnych porad prawnych, jak również informacji. Interesanci zgłaszają się przeważnie w sprawach mieszkaniowych, eksmisji itp. Poza udzielaniem porad ustnych wydział zajmuje się również redagowaniem odpowiednich podań oraz przeprowadza w miarę możliwości interwencje u właścicieli domów na rzecz ubogich lokatorów zagrożonych eksmisją.
W kwietniu r.b. przyjęto w Wydziale Prawnym 100 petentów.


                                               Referat Pomocy Doraźnej
Załatwił w miesiącu sprawozdawczym 196 spraw doraźnych, niecierpiących zwłoki. Z tej liczby 119 spraw było z zakresu pomocy lekarskiej (wypadki nagłe, skierowania do sanatoriów, zakładów położniczych itd.). Pozostała ilość wypadków obejmowała pomoc w postaci udzielania obiadów, odzieży i dożywiania dzieci.


                                                Listy do krewnych za granicą
Przy Wydziale Rejestracyjnym ŻSS czynne jest specjalne biuro pośredniczące przy wysyłaniu listów do krewnych przebywających w państwach wojujących, jak również w krajach zamorskich568. Biuro pracuje w ścisłym kontakcie z Polskim Czerwonym Krzyżem.
W kwietniu br. przyjęto 2186 listów do krajów pozostających w stanie wojny z Rzeszą i 4425 tzw. „pozdrowień” do Ameryki. Między innymi przyjęto 1396 listów do Palestyny.
Ilość listów przyjętych w przeciągu marca i kwietnia br. do wysłania do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wynosi 849. Z tej liczby 993 były treści informacyjnej, 1341 zawierały prośbę o umożliwienia emigracji i 5515 – prośbę o pomoc pieniężną. Ilość przyjętych „pozdrowień” do krajów Ameryki Centralnej i Południowej wynosi w marcu i kwietniu 1635. Przyjęcie i ekspedycja listów załatwione jest bezpłatnie.
Po szeregu rozmów z Biurem Informacyjnym Polskiego Czerwonego Krzyża załatwiono pozytywnie sprawę ekspedycji listów z zagranicy adresowanych do Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.
Biuro nawiązało kontakt z szeregiem gmin żydowskich na prowincji, które przysyłają do Warszawy znaczną ilość listów do dalszej ekspedycji.
W związku z „pozdrowieniami” do Ameryki wywieszone zostały plakaty we wszystkich lokalach ŻSS z napisem: „Zwracajcie się o pomoc do swoich krewnych w Ameryce”.



568 W AŻIH zachowały się wykazy nadawców i adresatów listów zagranicznych z okresu od 7 marca do 2 grudnia 1940 r., zob. AJDC, 210/158–185.