RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 416 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 416


przydzielono do kuchen samowystarczalnych i ludowych 2056 konsumentów; wydano 346 paczek żywnościowych różnej zawartości, 187 paczek dla dzieci, zawierających mleko skondensowane, ryż i tłuszcz, 166 puszek mleka skondensowanego, 150 porcji tłuszczu oraz 10 paczek fosfatyny579 po 100 gr[amów]. Poza tym wydano 290 bonów do pralni ŻSS na ogólną ilość 1390 kg bielizny i 167 bonów na reperacje szewskie i krawieckie.
Za staraniem Wydziału Sekcja Opieki wypłaciła w lipcu zasiłków pieniężnych 7 rodzinom pogorzelców i 6 rodzinom uchodźców na łączną sumę zł 550,–.
W obliczu nowej sytuacji ŻSS Wydział Pomocy Indywidualnej przystąpił do reorganizacji swych metod pracy w kierunku utrwalenia łączności oraz ścisłej kooperacji z Sekcją Pracy Społecznej.
V. Punkt dla jeńców580
W ostatniej dekadzie m[iesiąca] lipca zgłosiło się na punkt 10 nowo przybyłych jeńców. W ciągu miesiąca wydano podopiecznym 2562 posiłków i udzielono 488 noclegów. Należy zaznaczyć, że poczynając od 15 lipca, sprawą aprowizacji punktów zajęła się Gmina Żydowska w Warszawie.
W okresie sprawozdawczym przydzielono podopiecznym 95 sztuk odzieży. Sprawa zaopatrzenia jeńców w odzież jest w dalszym ciągu bardzo pilna.
VI. Wydział Odzieżowy
W m[iesiącu] lipcu zapadła uchwała władz ŻSS w sprawie reorganizacji Wydziału Odzieżowego w związku z wprowadzeniem zasady odpłatności za reperację i przeróbkę odzieży. Z tego powodu Wydział Odzieżowy przy Sekcji Opieki wstrzymał chwilowo akcję masowego rozdawnictwa odzieży do czasu przeprowadzenia ogólnej reorganizacji.
W lipcu załatwiono pozytywnie 116 deklaracji uchodźców i pogorzelców w sprawie przydziału odzieży i bielizny.
Wydano uchodźcom nieprzebywającym na punktach 444 kuponów do warsztatów szewskiego i krawieckiego na dokonanie reperacji odzieży i obuwia.


                         [11] WZOROWY DOM DLA UCHODŹCÓW ŻSS
                               Jak żyje i pracuje żydowska młodzież uchodźcza
Wśród schronisk i punktów dla uchodźców pozostających pod opieką ŻSS w Warszawie osobne miejsce zajmuje Wzorowy Dom przy ul. Długiej 7. Wspaniałe osiągnięcia tej placówki opiekuńczej zasługują na specjalne omówienie.
Dom Wzorowy zamieszkany jest wyłącznie przez młodzież uchodźczą, która życie swoje w nowych ciężkich warunkach opiera na ideale pracy i wzajemnej pomocy. Przychodząc przeważnie ze środowiska mieszczańskiego, młodzież ta zdecydowała [się] zerwać z dotychczasowym trybem życia i szukać rozwiązania wszystkich swych bolączek w przewarstwowieniu i pracy fizycznej. Ideał ten przyświeca jej stale we wszystkich poczynaniach i młodzież hołduje mu z zapałem i poświęceniem. Nastawienie życiowe tej grupy młodzieży świadczy o nastrojach nurtujących obecnie młode pokolenie żydowskie.



579 Fosfatyna – produkowana w pierwszej połowie XX w. witaminowo-mineralna odżywka spożywcza dla dzieci.
580 Zob. przyp. przy dok. 33; por. dok. 135.