W schronisku przy ul. Długiej uderza przede wszystkim panujący tam wzorowy ład i porządek. Jest to zasługa samych mieszkańców, którzy w trosce o swą siedzibę prowadzą ją wzorowo na zasadach samorządu i samowystarczalności. Wszystkie czynności gospodarcze wykonywane są przez samą młodzież, przy czym istnieją stałe dyżury, którym przydziela się odpowiednią pracę.
Schronisko mieści się w obszernym lokalu poszkolnym na 2 piętrach. Liczba mieszkańców obojga płci dochodzi do 100. Zarówno w izbach mieszkalnych, jak i ubikacjach581 gospodarczych wszystko lśni czystością, na całym solidnym urządzeniu znać rękę pieczołowitą, oddanie i zamiłowanie do porządku. Podłogi starannie wyszorowane, na zasłanych łóżkach i pryczach pościel śnieżnej bieli, w kuchni, w stołowym i kąpielowym wzorowa czystość. Sami mieszkańcy ubrani są schludnie i tchną zadowoleniem ludzi pracy, świadomych rzetelnego spełnienia swego obowiązku. Należy zaznaczyć, że przez cały czas istnienia Domu nie zanotowano tam jeszcze ani jednego wypadku choroby zakaźnej.
Dążeniem młodzieży zamieszkującej Dom Wzorowy jest możność utrzymywania się z pracy własnych rąk. Toteż całe to środowisko pełne jest zapobiegliwości i tchnie atmosferą nieustannej pracy. Część młodzieży zajęta jest w gospodarstwie, część pracuje na miejscu w specjalnych zasobnie wyposażonych warsztatach rzemieślniczych, inni zatrudnieni są przy pracy na mieście. Życie tej placówki zbiorowej oparte jest na zasadzie, że wszyscy muszą pracować, i zasada ta jest ściśle przestrzegana. Do pracy jednak nie trzeba nikogo napędzać, wszyscy bowiem garną się do niej ochoczo i z zapałem.
W myśl hasła wzajemnej pomocy skromne zarobki pracujących obracane są na częściowe utrzymanie schroniska oraz gospodarstwa. Nikt tedy, pozbawiony chwilowo pracy zarobkowej, nie jest wystawiony na zupełny brak opieki w czasie bezrobocia.
Osobny piękny rozdział tej wspólnoty, ożywionej ideałem pracy, tworzą czynne w Domu warsztaty rzemieślnicze, oparte na zasadach spółdzielczości. Warsztaty te otaczane są troską pracującej w niej młodzieży i stanowią przedmiot jej dumy. Praca w nich nie jest ciężarem, lecz źródłem radości i szczęścia. Chłopcy i dziewczęta szkolą się w rzemiośle, mając na oku przyszłość swą w krajach zamorskich, dokąd wszyscy pragnęliby po wojnie wyemigrować.
Wzorowo urządzone warsztaty mieszczą się w obszernych izbach, pełnych słońca i powietrza. Na czele każdego warsztatu stoi kierownik, przy czym obok pracujących w nim fachowców szkolą się tam, pod okiem instruktora, młodzi czeladnicy pragnący uczyć się rzemiosła. W Domu Wzorowym znajdują się warsztaty: szewski, krawiecki, szwalnia, [12] szczotkarnia, stolarnia i inne. Czynny jest również własny zakład fryzjerski. Warsztaty pracują nie tylko dla własnych potrzeb, lecz obsługują również instytucje oraz petentów ŻSS.
Dom Wzorowy przy ul. Długiej pozostaje pod nadzorem ŻSS i korzysta z jej ogólnej opieki i pomocy. Poza tym z inicjatywy Sekcji Pracy Społecznej zorganizowany został patronat, który dba o zaspokojenie potrzeb zamieszkującej tam młodzieży. Referat Pracy Społecznej Kobiet wystarał się o narzędzia pracy dla warsztatów schroniska.
581 Tu w dawnym znaczeniu tego słowa: pomieszczenie, pokój.