RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 454 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 454


[Październik]
aa[…]aa CENTOS utrzymywał 4 internaty w Warszawie aa[…]aa internaty w Otwocku z 300 dziećmi, 1 internat w Miedzeszynie aa[…]aa internaty na prowincji z a[…]a dzieci. Razem zatem [44] 12 internatów z 960 dziećmi, które korzystały z pełnego utrzymania, pomocy medycznej, częściowo z odzieży itd.
Listopad
W miesiącu tym CENTOS oprócz 12 internatów otworzył 20 punktów dożywiania dla 1340 dzieci. Około 20 listopada z punktów tych korzystało już 2675 dzieci.
Grudzień
W pierwszych dniach tego miesiąca CENTOS otworzył szereg nowych kuchni dla dzieci, gdzie otrzymywały one smaczne obiady i chleb z marmoladą do domu – w sumie 3700 dzieci. W tamtych dniach CENTOS przejął pod swój zarząd słynne sanatorium Medema w Miedzeszynie632, gdzie zbudowany został specjalny pawilon dla 90 słabych, wychudzonych dzieci. W sanatorium tym znajdowało się wtedy 160 dzieci pochodzących z największej żydowskiej biedoty. Oprócz tego CENTOS subsydiował i zaopatrywał w żywność największy żydowski dom dziecka w Warszawie prowadzony przez znanego pedagoga i pisarza dra Janusza Korczaka, jak również dom dla podrzutków na Wolskiej 18633.
Styczeń–luty
W ciągu tych dwóch miesięcy CENTOS gwałtownie rozszerzył swoją akcję ratowania biednego żydowskiego dziecka i sieroty. W swoich internatach utrzymywał ponad tysiąc sierot i ubogich dzieci z żydowskiej biedoty. W swoich kuchniach i ogniskach w Warszawie posiłki i inny rodzaj pomocy otrzymywało 13 tysięcy dzieci. W kuchniach dla dzieci i ogniskach na prowincji pożywienie otrzymywało ponad 15 tysięcy dzieci.
Marzec
Na dzień 1 marca CENTOS oprócz internatów posiadał w Warszawie 21 punktów dożywiania, a na prowincji 56. Oprócz tego CENTOS przyjął do swoich warszawskich internatów około 100 okrągłych sierot z prowincji – w większości dzieci ofiar wojny albo dzieci uchodźców, którzy zginęli podczas wypędzeń.
Kwiecień
W tym miesiącu CENTOS rozszerzył swoje kontakty z prowincją na 102 miasta i miasteczka. W większości miast zostały utworzone [45] punkty dożywiania i odzieżowe specjalnie dla biednych żydowskich dzieci. Aby zorganizować jak najlepiej tę akcję, wyjechały na prowincję, zwłaszcza do dużych punktów dla uchodźców, specjalne instruktorki CENTOS-u. Niestety, podróże te trzeba było bardzo szybko przerwać, naturalnie nie z winy Jointu czy CENTOS-u634.
W ujęciu liczbowym kwietniowa akcja CENTOS-u wyglądała następująco:
Warszawa – 47 kuchni, internatów i punktów rozdzielczych dla 15 000 dzieci,
dystrykt warszawski – kuchnie, internaty i punkty rozdzielcze dla 6070 dzieci,



632 Zob. przyp. przy dok. 37.
633 Tzn. Główny Dom Schronienia, zob. słownik.
634 W sprawozdaniu CENTOS z 11 marca 1940 r. otwarcie napisano, że praca w terenie jest hamowana z powodu problemów z transportem oraz brak zezwoleń władz. Od 26 stycznia zabroniono Żydom korzystania z kolei. Zob. AŻIH, AJDC, 210/44, k. 10.