RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 486 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 486


kategoriach udzielanej pomocy: raz większa jest rodzina wysiedlonych, innym razem rodzina warszawskich podopiecznych. W tym momencie potrzebna jest ważna uwaga metodologiczna, która według nas wyjaśnia różnice w wysokości wypłacanego zasiłku. Podczas gdy rodzina warszawska jest rodziną we właściwym znaczeniu słowa (rodzice i dzieci), rodziny wysiedlonych ze względu na zaistniałe warunki mieszkaniowe, które zastali po przybyciu do Warszawy, oraz ze względu na swoją sytuację materialną mieszkają w rozległych kompleksach rodzinnych (rodzice, dzieci, teściowe, zięciowie, synowe, bliscy krewni). Wielkość rodziny, którą podaje nasza kartoteka, nie jest więc wskaźnikiem określającym to samo wśród warszawiaków i wysiedlonych: w przypadku pierwszych chodzi o najbliższą rodzinę, w przypadku drugich o gospodarstwo rodzinne. Wysokość przyznawanej pomocy była jednak wyznaczana podług faktycznej wielkości najbliższej rodziny. W ten sposób wyjaśnia się, dlaczego rodziny wysiedlonych, w najwęższym sensie tego słowa, otrzymywały przeciętnie mniejszą pomoc niż warszawiacy.
[16] Zgodnie z kolejnością zajmijmy się więc podopiecznymi odzieżowymi. Dane liczbowe są w tym przypadku o wiele skromniejsze i nie mówią nam nic o sztukach rozdanej odzieży. Wiemy natomiast, ile rodzin w jakich miesiącach otrzymało ubrania, oraz jaką część podopiecznych odzieżowych stanowili warszawiacy, a jaką wysiedleni. Pokazuje to tabela 11.


[17] Tab. 11. Wskaźnik liczby podopiecznych odzieżowych ŻSS według miejsca ich pochodzenia664


tabela


[16] Do dnia spisu (30 czerwca 1940) 6352 rodziny, które liczyły w sumie 23 083 osób, otrzymały od ŻSS pomoc w postaci odzieży. Z tej formy pomocy skorzystało



664 Tabela 11 w j. pol.