RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 492 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 492


Wobec braku widoków na otrzymanie innej pomocy prośby ograniczają się do jej dwóch głównych rodzajów: obiadów i ubrań. Im bliżej jesieni, tym pilniejsze stają się prośby o ubrania: podczas gdy w lipcu stanowią one tylko 7,5% wszystkich próśb, we wrześniu jest to już 24,5% , czyli prawie jedna czwarta wszystkich próśb. Nie ma natomiast sensu prosić o zasiłek, skoro z góry wiadomo, że się go nie dostanie. Co się tyczy próśb o paczki żywnościowe i o drobną pomoc (bony do warsztatów, do pralni itd.671), liczby nie są pełne i obejmują tylko (przede wszystkim od września) nowe prośby o te rodzaje pomocy, które wydaje Wydział Pomocy Indywidualnej.
[23] Zaprezentowane przed chwilą dane liczbowe pokazują, jak kształtują się prośby, wyznaczając jednocześnie drogę zaspokajania potrzeb. Do selekcji próśb dochodzi przede wszystkim już przed przyjęciem prośby, tylko niewielki procent przyjętych próśb odrzucony zostaje z powodów błędów rzeczowych, które zawiera kwestionariusz.
Prośby anulowane przez referat, wśród nich te z negatywną decyzją stanowią:


tabela


Wzrost liczby negatywnych decyzji wynika z pewnością z faktu, że uspołecznienie przyjmowania próśb doprowadziło do tego, iż nadchodziły również przyjęte przez komitety prośby bezzasadne: jakiś komitet chce po prostu zrobić przysługę jakiemuś mieszkańcowi zgodnie z zasadami „wolnego rynku”. Interesujące jest, że odsetek negatywnych decyzji jest większy wśród wysiedlonych niż wśród warszawiaków.
Negatywne decyzje w % wśród:
                                                 ogółem         warszawiaków          wysiedlonych
lipiec 1940                                   2,86                   1,03                           4,83
sierpień 1940                               7,27                   5,03                           9,38
wrzesień 1940                              7,69                   6,95                           8,72.
Czy oznacza to, że wysiedleni składają prośby wówczas, gdy obiektywnie nie potrzebują pomocy? Dlaczego prośby wysiedlonych są częściej odrzucane niż prośby warszawiaków – problem ten czeka wciąż na odpowiedź.
Z tabeli wynika, że w czerwcu pomoc otrzymało 3084, w sierpniu 4233 i wrześniu 3493 – w sumie 10 809 rodzin. By policzyć jednak liczbę podopiecznych w końcu września 1940 r.672, nie można do otrzymujących pomoc, których wykazuje spis z 30 czerwca 1940, dodać 10 809 podopiecznych otrzymujących pomoc w trzecim kwartale 1940 r. – ponieważ część podopiecznych otrzymała już pomoc i nie należy do grona nowych osób wspieranych przez ŻSS. W kolejnym zestawieniu podajemy obie kategorie otrzymujących pomoc: nowych, którzy w okresie sprawozdawczym otrzymali ją po raz pierwszy, i starych, którzy otrzymali ją wcześniej i co wykazane zostało już raz w spisie.



671 Bony te uprawniały do bezpłatnych usług.
672 W oryg. błędnie: 1939.