RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 518 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 518


5. Opieka nad dziećmi i pomoc dzieciom
Jedną z największych zasług ŻSS i jej sektora społecznego jest to, że zdołała ona skierować podstawowe komórki współczesnej żydowskiej samopomocy, to znaczy komitety domowe, do wykonania rozmaitych zadań, które pogłębiają samą pracę na rzecz pomocy, czynią ją owocniejszą i wydajniejszą, nawet jeśli w dosłownym słowa znaczeniu znajdują się poza granicami pracy pomocowej. Poprzez komitety domowe na gruncie żydowskiego życia wyzwolona została kolosalna energia społeczna, [pojawiło się] wielu aktywnych działaczy, którzy z wielkim zapałem zabrali się do wszelkich obszarów pracy społecznej, nawet tych znajdujących się na obrzeżach głównego kierunku pracy społecznej i powinny być rozumiane jako profilaktyka albo jej uzupełnienie. Wszystkie te obszary pracy socjalnej prowadzonej przez tysiące działaczy w podwórkach, w którą wciągnięci zostali wszyscy mieszkańcy budynku, gdzie ubogi nie jest już synonimem obiektu pracy pomocy socjalnej, a bogaty – jej podmiotem, jak to było w dawnego typu żydowskiej działalności charytatywnej – te obszary pracy społecznej staną się jaśniejsze, jeśli policzy się same funkcje pełnione przez członków komitetów domowych. W każdym komitecie domowym jest zatem poza przewodniczącym sekretarz, referent finansowy i referent do spraw odzieży; ich zadania bardziej dotyczą spraw organizacyjnych i zbiórek pieniężnych dla Centrali. Dalsze funkcje, obejmujące poszczególne dziedziny życia i pracy w każdym budynku w dzielnicy żydowskiej w Warszawie, to: referenci aprowizacji, referenci do spraw sanitarno-higienicznych, opieki nad młodzieżą, opieki nad dziećmi, spraw wygnańców itd.
Zajmiemy się teraz pracą komitetów domowych na obszarze opieki nad dziećmi, która ze względu na kulturalno-wychowawczy charakter jest prowadzona przez Sekcję Pracy Społecznej przy CENTOS-ie686. To, co zostało zrobione na tej płaszczyźnie, jest osiągnięciem o wielkim znaczeniu, które zostanie przedstawione we właściwy sposób dopiero z dalszej perspektywy.
Następujące liczby wprowadzają nas w organizacyjną strukturę opieki nad dziećmi:
[15]


tabela



686 Poza SPS przy ŻSS-KK, a potem ŻTOS, która kontrolowała pracę ogólną komitetów domowych, powstawały sektory społeczne przy różnych centralnych organizacjach, skupiające działaczy zajmujących się konkretnym obszarem pomocy. Na przykład przy CENTOS grupowali się działacze opieki nad dzieckiem, przy TOZ instruktorzy sanitarni KD itd.