RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 520 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 520


Ze źródeł centralnych (kuchnie, ogniska, „Kropla Mleka” itd.) i komitetów domowych (talerz zupy, kuchnie podwórkowe, kąciki itd.) zostało dożywionych:


tabela



Ciężki kryzys w pracy ŻSS w maju i czerwcu 1940 r. oraz niemożność wydawania obiadów w kuchniach dziecięcych zmusiły działaczy z obszaru dożywiania dzieci do zmobilizowania społeczności żydowskiej w Warszawie, by dzieci dokarmiano bezpośrednio w obrębie komitetów domowych. Akcja ta dała świetne rezultaty, dzięki czemu pod koniec października ponad 8000 dzieci otrzymało dożywienie bezpośrednio w obrębie poszczególnych komitetów. Wraz ze stworzeniem w połowie listopada dzielnicy żydowskiej i likwidacją wszystkich komitetów domowych poza nią liczba dożywianych dzieci znacznie spadła, ale już w grudniu dalsze spadki zostały zatrzymane i stoimy naprzeciw nowej tendencji zwyżkowej. Poza tym Sektor Społeczny zdołał do końca grudnia 1940 r. wysłać do dziecięcych kuchni TOZ-u i CENTOS-u nowych 6000 dzieci, bez względu na to, że kuchnie były już przepełnione. Udało się to dzięki stworzeniu osobnych patronatów dla kuchni dziecięcych i zdobyciu w ten sposób nowych środków pieniężnych, aby móc przyjąć do kuchni tysiące nowych głodnych dzieci.
Rodzaje dożywiania przez Centralę pomocy społecznej zostają podane w następujących liczbach, które dotyczą sytuacji z końca grudnia 1940 r.:
kuchnie dziecięce                  5182 dzieci
ogniska                                    514 [dzieci]
„Kropla Mleka”                         420 [dzieci]
Następnie podajemy dynamiczny obraz rozwijania się akcji dożywiania prowadzonej przez komitety domowe. Jest to niezwykle interesujące, ponieważ odzwierciedla tendencje pracy społecznej w obrębie podwórek:
[17]


tabela