RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 574 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 574


                                            b) Opieka zamknięta aa[…]aa
[38] są przyjmowane, poziom procentowy śmiertelności jest [znaczny]. W największym internacie, w Głównym Domu Schronienia w niektórych miesiącach śmiertelność przekraczała 25% mieszkańców w stosunku miesięcznym. W ostatnim czasie liczba zejść śmiertelnych zmalała nieco, dzięki pewnemu polepszeniu wyżywienia.


                       Par[agraf] 4. Opieka nad przesiedleńcami i uchodźcami
Jedno z głównych zadań dobrowolnej opieki społecznej opiera się na zapewnieniu przesiedleńcom minimum koniecznego do egzystencji. To zadanie przyjęły na siebie wspólnie placówki otwartej dobrowolnej opieki społecznej oraz Rada Żydowska, z pewnością ze względu na jej rozmiar. Liczba uchodźców i przesiedleńców osiągnęła maksymalną liczbę 130 000 osób, a we wrześniu wynosiła 115 000.
[Naturalnie] przesiedleńcy i uchodźcy obciążają opiekę społeczną na wszelkie sposoby aa[…]aa zaopatrywani są tylko ci, którzy nie znaleźli w Warszawie żadnego punktu zaczepienia ani wsparcia, tzn. podopieczni zakładów specjalnych, to jest punktów dla [przesiedleńców] i dla uchodźców. W kwietniu było a[…]a takich miejsc różnej wielkości, później ich liczba nieco się skurczyła. Liczba podopiecznych [spadała] z miesiąca na miesiąc i wynosiła w miesiącu:
kwietniu                17 000
maju                      15 140
czerwcu                 12 371
lipcu                       11 320
sierpniu                  10 839
wrześniu                   9 688.
Te zakłady dostarczają uchodźcom i [przesiedleńcom] najrozmaitszej pomocy, ale [nie] są w stanie aa[…]aa stworzyć im możliwości egzystencji aa[…]aa. Miesięczny stosunek zgonów aa[…]aa najlepiej dowodzi:


tabela



[39] Stan zdrowia stale [się pogarsza] i w ten sposób wzrasta zapotrzebowanie na pomoc lekarską, szczególnie pośród zubożałej ludności.
Do zaradzenia temu złu dążą ambulatoria i poradnie lekarskie stowarzyszenia TOZ, które miesięcznie udzielają 5–6 tysięcy porad. Wydział Opieki Zdrowotnej ŻKOM odsyła do punktów świadczących leczenie nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, poza zakładami sanitarnymi TOZ, do punktów zdrowotnych Rady Żydowskiej, „Pomocy Ubogim Chorym”731, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, jak również do zorganizowanych



731 Zob. przyp. przy dok. 140.