obszary opieki społecznej są obsługiwane przez te same organizacje, które wcześniej działały na tych obszarach. Te organizacje nie mają własnej osobowości prawnej, ponieważ zostały rozwiązane jako stowarzyszenia733, działają jednak na zlecenie ŻKOM i jednocześnie w jego imieniu. W ten sposób ŻKOM nie wybrał drogi utworzenia własnej, jednolitej i wyłącznie mu podporządkowanej organizacji – raczej chciał lepszego zaspokajania potrzeb opieki społecznej przez wykorzystanie do własnych celów tych elementów społecznych, które były związane z poszczególnymi organizacjami, jak również zaufania, jakim organizacje z długą tradycją cieszyły się w społeczności.
Te organizacje są bardzo ściśle związane z Komitetem. Komitet określa zarówno ramy, jak i charakter ich działalności, on wyznacza im budżet i wpływa znacząco w ten sposób na zakres ich [działalności], wykonuje nadzór nad tą działalnością, [legitymizuje?] je w poszczególnych sprawach. Rzeczywisty wpływ [działalności] Komitetu w jego stosunkach z [innymi] organizacjami opiera się mianowicie na aa[…]aa. Poza tym zależą one w znacznym stopniu od specyficznego znaczenia poszczególnych [organizacji?] w stosunku do Komitetu. aa[…]aa Komitetu, który jest nowym organem i dotychczas nie miał wielkiego autorytetu wobec bardzo starych i zasłużonych organizacji, co w [dużej] mierze utrudnia [współpracę]. Stąd [pojawiają się] w niektórych organizacjach tendencje do obrony swojej niezależności i aa[…]aa ingerencje ŻKOM [są uważane] za uciążliwe.
aa[…]aa ŻKOM opiera się na 3 głównych [organizacjach: Żydowskiej Opiece Społecznej] (ŻOS), CENTOS-ie (Związku [Towarzystw] Opieki nad Sierotami [i Dziećmi Opuszczonymi]) oraz Towarzystwie [Ochrony Zdrowia] (TOZ) aa[…]aa
[b)] Aparat wykonawczy [ŻKOM]
[45]
1. Sekretariat, który także obejmuje Wydział Finansowy.
2. Sekcja Kontroli, która przejęła zadania kontroli w stosunku do wszystkich instytucji podlegających ŻKOM.
3. Wydział Nadzoru (problemy dyscypliny).
4. Wydział Prawny.
5. Wydział Statystyczno-Rejestracyjny, którego główne zadanie sprowadza się do tego, aby prowadzić kartotekę osób objętych opieką.
Swego rodzaju urzędami są także wydziały do prowadzenia poszczególnych akcji:
1. Wydział Zaopatrywania z własnym biurem pod nazwą „Akcja Dożywiania”. W zakres jego zadań oraz zadań współpracujących z nim komitetów wchodzą wszystkie sprawy dotyczące zaopatrzenia aa[…]aa i innych instytucji żywieniowych, które [są odpowiedzialne za] zakupy i o gospodarowanie aa[…]aa ogólne problemy wyżywienia, jak np. aa[…]aa kontyngentów na poszczególne rodzaje aa[…]aa ustalanie hierarchii do aa[…]aa
733 Wszystkie stowarzyszenia w GG zostały rozwiązane zarządzeniem z 23 lipca 1940 r. W wyniku interwencji RGO i ŻSS realizację zarządzenia wstrzymano w odniesieniu do stowarzyszeń opiekuńczych. Ostatecznie w czerwcu 1941 r. również ten rodzaj stowarzyszeń rozwiązano, a ich majątki przeszły pod zarząd RGO i ŻSS. Zob. AŻIH, ŻSS, 211/6, Okólnik nr 31 Prezydium ŻSS z 8 czerwca 1941 r., k. 18.