[53] te elementy się same przez najrozsądniejszą organizację: rozwiązania organizacyjne odsuwać, niż te lub owe anomalie organizacyjne tolerować.
Stąd też poniżej wymienione wnioski służą zracjonalizowaniu podziału pracy i jej przebiegu, w taki jednak sposób, by w możliwie najmniejszym stopniu naruszyć zwyczaje elementów społecznych.
b) Ze względu na podział zadań
Należałoby wymienić tutaj dwie kwestie, jako pierwszą – podział zadań między gminą jako organem samorządowym oraz opieką społeczną, jako drugą – podział zadań wewnątrz dobrowolnej opieki społecznej.
Pierwsza kwestia została już omówiona w par[agrafie] 1. Brakuje jasnego rozdziału obowiązków między gminą a ŻKOM, zarówno odnośnie do kręgu osób objętych pomocą [społeczną], jak i form [pomocy]. Rzeczywista sytuacja jest taka, że ŻKOM aa[…]aa potrzebują pomocy społecznej i w jakiejkolwiek aa[…]aa, gmina zaś współdziała jedynie w niektórych formach [pomocy].
Podział zadań wewnątrz [organizacji] pomocy społecznej również nie wykazuje istnienia żadnej jasnej zasady. Jest ona rezultatem historycznego rozwoju aa[…]aa, [a nie] celowych korektur, nie jest aa[…]aa dopasowana do żadnej jednolitej organizacji, aa[…]aa [przedstawia]. Odpowiedni podział zadań aa[…]aa
[54] jest bez wątpienia celowe i pożyteczne, jeśli aa[…]aa ma określone granice. Jest ona ograniczona przez to, że a[…]a ŻKOM wyznacza budżety poszczególnych organizacji i nadaje kierunek ich działalności. a[…]a czasami wkracza sam na niektóre szczególne obszary aa[…]aa w dzisiejszej sytuacji ramy tej organizacyjnej autonomii są całkiem jasne, przy czym rozwój sprowadza się raczej do ograniczania niż do poszerzania tych ram.
Jeśli chodzi o tworzenie odpowiednich form organizacyjnych czy też porządku w zakresie poszczególnych akcji, najwięcej dokonano w obszarze akcji dożywiania. Wskutek tego, że zaopatrzenie, praca instruktażowa i kontrola gospodarcza zostały scentralizowane, dla tej najważniejszej kwestii w ramach opieki społecznej zagwarantowano odpowiednie podstawy dla jej działalności.
Dla całej dobrowolnej opieki społecznej bardzo pomocny jest dobrze zorganizowany aparat w terenie, poczynając od [dzielnic], poprzez komitety lokalne, aż do komitetów domowych. Ten aparat współpracuje pod względem organizacyjnym z [pozostałymi?] pionami akcji.
Schemat organizacyjny jest pod względem ogólnym nie zawsze aa[…]aa prawie wszędzie do wielu biur organizacyjnych aa[…]aa dopasowany do aktualnych zadań aa[…]aa biura wykazują przy tym nadzwyczajną [różnorodność?] typów, kompetencji i organizacyjnych aa[…]aa. Często nie istnieje żadne jasne rozgraniczenie aa[…]aa zakresu zadań z jednej strony biur i ich aa[…]aa, z drugiej strony doradzać tym lub społecznym aa[…]aa się formy organizacyjne aa[…]aa aparatu.
[c) Ze] względu na organizacje aa[…]aa
[55] aa[…]aa 2. Finansowanie akcji przez ŻKOM.
3. Wypłacanie wsparcia finansowego na podstawie określonych roszczeń prawnych ze strony osób podopiecznych, np. emerytur zastępczych itd.